Hlavní navigace

Android 6.0 a dva nové telefony Nexus. Novinky od Googlu

1. 10. 2015

Sdílet

 Autor: Google
Google podle očekávání oznámil dva nové telefony Nexus – Nexus 5X a Nexus 6P. Ty mají běžet na výkonnějším systému Android 6.0 s označením Marshmallow.

Telefony budou vybaveny například lepšími fotoaparáty, většími bateriemi, vylepšeným senzorem otisků prstů na zadní straně zařízení a také funkce šetření baterie, které bude nabízet právě software Marshmallow. Ten bude uživatelům mimo jiné poskytovat také zvýšené zabezpečení jejich dat.

Marshmallow tak například umožňuje oddělovat pracovní a osobní služby přímo v operačním systému. Dosud většina výrobců tuto funkci zvanou „kontejnerizace“ nabízí pouze jako přídavný prvek softwaru.

Kontejnerizace není naprosto novým konceptem, ale její dostupnost je důležité pro podniky, které chtějí zabránit svým zaměstnancům v nevhodném sdílením citlivých korporátních dat. Mít osobní fotografie a data v odděleném prostoru usnadňuje organizaci a uchovávání těchto dat.

„Google vybudoval koncept kontejnerizace přímo pro nový operační systém. Toto Apple dosud nedokázal,“ uvedl analytik společnosti Gartner Ken Dulaney. „Líbil se nám již koncept Android for Work v generaci Lollipop. Marshmallow však tyto kroky pro firmy vzal ještě dále.“

Oba nové telefony budou novou funkcí disponovat, stejně tak i telefony Nexus 5, 6, 7 a 9. Update softwaru Google přichystal na příští týden. Mobily jsou dostupné pro předobjednávku již nyní.

Nový Nexus 5X sestavený společností LG nabídne displej o velikosti 5,2 palců. Jeho cena začíná na 379 dolarech za 16 GB model. Nexus 6P sestavil Huawei a jeho dominantou bude 5,7 palcová obrazovka. Cenovka většího modelu začíná na 499 za 32 GB model. Oba telefony budou obsahovat rychlý 64 bitový procesor a Google je začne svým zájemcům odesílat uprostřed října.

Podle generálního ředitele Google Sundara Pichaie se oznámení nových telefonů úzce váže právě k aktualizaci Androidu. „Každý rok se snažíme posunout příští generaci svých zařízení o krok dále a k novému hardwaru přidat také novou verzi softwaru. To se nám nyní podařilo také s telefony Nexus.“

Android for Work, který Google oznámil před rokem, nyní podle Pichaie testuje až 10 tisíc společností po celém světě. Mezi tyto organizace patří například World Bank, americká armáda nebo Guardian Life.

Android není u amerických podniků tak oblíbený jako iPhony. A to i přesto, že zařízení s tímto operačním systémem je u zákazníků a zaměstnanců daleko využívanější. V druhém čtvrtletí letošního roku vládnul podle Gartneru Android trhu s 83 procenty telefonů, zatímco iOS ovládal pouze 12 procent.

Ve srovnání s poslední generací iPhonů budou nové Nexusy stát méně a nabídnou lepší fotoaparát a vyšší rozlišení obrazovky.

Cloud22

„S těmito telefony by si měl Google udržet nadšence do Androidu, ale nevidím zde nic, co by mohlo přetáhnout uživatele Applu,“ uvedl analytik společnosti Moor Insights & Strategy Patrick Moorhead.

Ačkoliv fotoaparáty Nexusu nemusí být pro případné zájemce ze sféry byznysu ničím klíčovým, spoustu uživatelů určitě zadní kamera s rozlišením 12,3 megapixelů v Nexusu 6P a 12ti mexapixelová kamera v Nexusu 5X potěší. Velikosti pixelů budou v obou fotoaparátech podle oznámení Googlu navíc větší než v iPhonu 6S Plus.