Hlavní navigace

Google představil operační systém Android Wear

19. 3. 2014

Sdílet

 Autor: © Motorola Mobility
Google připravil speciální verzi svého mobilního operačního systému pro chytré doplňky. Chystají se již první hodinky Moto 360 a LG G Watch.

Společnost v úterý oficiálně představila Android Wear, verzi operačního systému pro použití v celé řadě miniaturních elektronických zařízení, jako jsou chytré hodinky nebo chytré brýle s připojením k internetu a podobné chytré doplňky.

Google současně představil první partnery, kteří budou novou variantu operačního systému využívat. Jedná se například o výrobce zařízení LG, Asus, HTC, Motorola nebo Samsung a výrobce procesorů Broadcom, Imagination, Intel, MediaTek a Qualcomm.

Informace o tom, že Google chystá speciální verzi systému pro chytré doplňky, se již objevují nějakou dobu. Google je tedy v úterý potvrdil. Podle neoficiální informací, už na nadcházející konferenci Google I/O představí společnost LG chytré hodinky právě se systémem Android Wear. Tato společnost by měla být nejen prvním, ale i největším partnerem využívajícím nový operační systém. Původně se předpokládalo, že největším výrobcem chytrých doplňků s Android Wear bude Samsung, ale tato společnost zvolila vlastní operační systém Tizen.

Lze čekat, že Android Wear, po vzoru brýlí Google Glass, bude do značné míry spoléhat na službu Google Now a hlasové ovládání. V článku na oficiálním blogu Googlu je uvedeno, že Android Wear poskytne relevantní informace a upozornění ze sociálních sítí, rychlé zprávy a zprávy z jiných zdrojů a aplikací.

Upravený OS bude také optimalizován pro všechny chytré zdravotní zařízení i pro sportovní monitory. V prohlášení společnost se uvádí, že prozatím jde spíše o okrajové oblasti, ale společnost doufá, že se bude trh v této oblasti rychle rozrůstat.

V souvislosti s uvedením nové varianty operačního systému spustil Google i web určený vývojářům aplikací pro systém Android Wear.

Propagační video k novému systému (anglicky):

Podle analytiků se v budoucnu bude systém Android Wear postupně sbližovat i s domácími spotřebiči, což je také jeden z důvodů, proč Google odkoupil společnost Nest Labs.

special_kyberutoky

Podle analytiků Gartneru dosáhne do roku 2016 světový trh chytrých doplňků hodnoty 10 miliard dolarů.