Hlavní navigace

Google představil smartphone Nexus 6, tablet Nexus 9 a přehrávač Nexus Player

17. 10. 2014

Sdílet

 Autor: IDGNS New York
Google představil operační systém Android 5.0 Lollipop (označovaný jako Android L) spolu s očekávanými mobilními zařízeními Nexus 6 a Nexus 9.

Google v tomto týdnu představil 64-bitový tablet Nexus 9 s 8,9palcovým displejem, který je vyrábí  ve spolupráci se společností HTC a „phablet" s 5,9palcovým displejem Nexus 6, jehož výrobu zajišťuje Motorola. Zařízení lze předobjednávat ode dneška a zákazníci se prvních kusů dočkají v prvním listopadovém týdnu. Ceny zatím nejsou známy, Google bude prodávat jak neblokovanou verzi svého nového smartphonu, tak verzi dotovanou operátory.

Obě zařízení běží na operačním systému Android 5.0, jenž byl představen v červnu na vývojářské konferenci I/O a jde o vůbec první verzi tohoto OS s podporou 64-bitů. Kromě zlepšeného výkonu nový OS nabídne také několik funkcí, které pomohou v případě nutnosti šetřit baterii zařízení.

Jak podotýkají analytici, tablet Nexus 9 byl představen jen několik dní před odhalením nové generace iPadů od společnosti Apple. Zařízení vůbec poprvé pohání 64-bitový procesor Nvidia Tegra K1.

Cloud23

„S 64-bitovým procesorem se můžete jednoduše a rychle přesouvat mezi záložkami a aplikacemi. Není problém přepínat mezi sledováním videí a prohlížením e-mailů,“ stojí na produktové stránce Nexus 9. Tablet má 8MP fotoaparát na zadní straně a 1.6MP fotoaparát nad displejem, k ukládání dat je k dispozici 16 či 32GB paměti. Tablet je možné ovládat pomocí oddělitelné magnetické klávesnice, i když v současné době není jasné, zda tato bude dodávána samostatně nebo bude prodávána zvlášť, případně kolik bude stát.

Smartphone Nexus 6 pohání (pouze) 32-bitový procesor Snapdragon 805, telefon je však schopný zobrazovat také 4K video na externích displejích k němu připojených. K dispozici je taktéž 32 nebo 64GB paměti k ukládání dat. Vydání nových mobilních zařízení bylo netrpělivě očekáváno především vývojáři, kteří nyní mohou konečně začít testovat své aplikace pro Android 5.0 na konkrétních zařízeních - doposud k tomu museli využívat speciální emulátory. Existující smartphone Nexus 5 a tablety Nexus 7 a 10 obdrží od Googlu aktualizaci operačního systému v následujících týdnech.

Kromě tabletu a phabletu Google představil také Nexus Player, což je přehrávač médií s podporou Android TV. Toto zařízení pro americký gigant vyrábí společnost Asus a kromě streamování filmů na různá zařízení uživatelům umožní hrát pomocí gamepadu androidové hry. Cena přehrávače taktéž zatím není známa.