Hlavní navigace

Google přidává do výsledků vyhledávání varování před hacknutými weby

19. 12. 2010

Sdílet

Uživatelé mají být nově varování před kliknutím na web, který může být kompromitován hackery.

Google informoval, že začal ve svém vyhledávači upozorňovat uživatele na webové stránky, které mohou být aktuálně kompromitovány hackerským útokem.

U těchto stránek Google zobrazí varovné hlášení, které nabízí uživatelům volbu, zda se vrátit na výsledky vyhledávání, jestli chtějí získat více informací a nebo na vlastní riziko pokračovat na požadovanou cílovou adresu.

Google určuje, zda je web hacknutý na základě určitých znaků, které detekuje automaticky spolu se sběrem dat pro indexaci webu pro svůj vyhledávač. V takových případech se také Google pokusí kontaktovat webmastery podezřelé stránky a upozornit je na potenciální problém. Vyhledávač pak varování přestane zobrazovat až bude ověřeno, že problémy byly opraveny a webmasteři si mohou také vyžádat informace o předchozích kompromitacích.

Google také poskytuje podobná varování v případě rizika infikování uživatele malwarem na konkrétních webových stránkách.

Navzdory těmto technickým opatřením, o které se internetové společnosti snaží, bude i nadále velmi důležitým prvkem chování samotného uživatele a jeho cit při klikání na odkazy a reklamy na webech. Zrovna v minulém týdnu byly kyberkriminálníky nakaženy online reklamní sítě od Googlu a Microsoftu, na něž byly umístěny škodlivé odkazy, které po prokliknutí nakazily počítače uživatelů malwarem. Informaci potvrdila společnosti Armorize, které se zaměřuje na konzultace v oblasti bezpečnosti.