Hlavní navigace

Google připravil Microsoft o klíčového architekta

22. 12. 2013

Sdílet

 Autor: © meschike - Fotolia.com
Novým zaměstnancem Googlu je Blaise Agüera y Arcas, elitní softwarový architekt Microsoftu. Vychází to najevo týden po tom, co Microsoft předvedl novou verzi Photosynthu, na které se podílel.

Přímé přetahování výrazných osobností mezi největšími konkurenty je spíše výjimkou. Přesně to se povedlo Googlu, když získal jednoho z nejznámějších návrhářů firmy Microsoft. Agüera y Arcas je známý především prací na projektech jako jsou Photosynth nebo Bing Maps. Tiskový mluvčí Microsoftu zprávu New York Times potvrdil: „Byl to skvělý kolega a přejeme mu štěstí na jeho další profesní cestě.“

Agüera y Arcas by se měl v Googlu věnovat umělým inteligencím a své rozhodnutí považuje za nejtěžší ve svém životě. Microsoft jej zaměstnal v roce 2006, kdy koupil jeho startup Seadragon Software. Brzy se stal známý působivými demonstracemi mnoha projektů včetně softwaru pro vytváření panoramatických snímků Photosynth a související technologie Deep Zoom.

Řídil i poslední aktualizaci projektu Photosynth, který byl v ukázkové verzi uvolněn minulý týden, a právě Agüera y Arcas jej předvedl na inovačním fóru TED.

Třetí generace přináší možnosti výrazně většího realismu a interaktivnosti panoramat, která se občas tváří spíše jako interaktivní video než kolekce fotografií. Photosynth nyní podporuje i panoramatické snímky jediného objektu a nové varianty 3D záznamu podobající se nejvíce StreetView firmy Google. O podobné technologie je stále větší zájem a stávají se samozřejmou součástí všech veřejných mapovacích řešení, včetně mapy.cz českého Seznamu.

V minulých letech by podobný krok Googlu okamžitě vyvolal bitvu s právníky Microsoftu na základě formulace konkurenční doložky zaměstnanecké smlouvy. Něco podobného se odehrálo v roce 2005, kdy Google přetáhl Kai-fu Leeho, který vedl čínskou výzkumnou divizi Microsoftu. Jeho pozice v Googlu měla být víceméně stejná a Microsoft ji vnímal jako ohrožení svých obchodních tajemství. Nakonec se mu podařilo dosáhnout částečného vítězství v tom, že soud dočasně omezil pravomoci nového pracovníka Googlu a Kai-Fu Lee mohl sice budovat výzkumné centrum a najímat zaměstnance, ale nemohl určovat rozpočet a agendu centra a Google musel přijmout dalšího vedoucího pracovníka.

Celý případ byl okořeněn uveřejněním fragmentů interní komunikace, kde se například ředitel Microsoftu Steve Ballmer slibuje „zabít Google“ a naopak vedení Googlu chce po Kai-Fu Leem jít „jako smečka vlků“. Nyní se ovšem zdá, že se k žádnému podobnému představení Microsoft nechystá.