Hlavní navigace

Google prodal Motorolu Lenovu za 3 miliardy dolarů

30. 1. 2014

Sdílet

 Autor: © Motorola
Čínský výrobce výpočetní techniky a spotřební elektroniky Lenovo pokračuje ve velkých nákupech. Podle oficiálního blogu Googlu tato společnost získá slavného amerického výrobce mobilních telefonů. Většinu patentů si ale nechá Google.

Lenovo akvizicí Motoroly získá významné postavení na americkém trhu. Prodejní cena byla stanovena na 2,91 miliardy dolarů, přičemž nyní bude Googlu vyplaceno 660 miliónů dolarů v penězích a 750 miliónů v akciích. Zbylých 1,5 miliardy Lenovo splatí během příštích tří let. Google si i nadále ponechá většinu patentů, Lenovu připadne pouze 2 tisíce patentů a licencí.

„Lenovo má dostatek zkušeností na to, aby z Motoroly vytvořilo významného hráče na trhu s Androidy,“ uvedl v prohlášení šéf Googlu Larry Page. Google se prý díky tomu bude moci více věnovat samotnému vývoji operačního systému Android, z čehož budou ve finále těžit všichni uživatelé chytrých telefonů.

Google získal Motorolu v roce 2012 za 12,5 miliardy dolarů. Společnosti šlo však zejména o obrovské množství zajímavých patentů. Nyní se tak Google zbavuje dceřiné společnosti, která mu každé čtvrtletí způsobovala ztrátu několik stovek miliónů dolarů, ale cenné patenty si nechává.

Lenovo se na druhou stranu nikdy netajilo svým zájmem o významnější vstup na americký trh. Společnost sice svá zařízení do Spojených států nijak aktivně netlačila, v loňském roce však učinila nabídku BlackBerry. Nyní ale asi může být ráda, že obchod nevyšel, protože koupí Motoroly získá ještě lepší startovní pozici.

Lenovo se v posledních týdnech velmi činí. Minulý týden totiž tato společnost informovala, že se s IBM dohodla na koupi divize počítačových serverů x86 za 2,3 miliardy dolarů. V tomto případě tak navázala na svůj krok z roku 2005, kdy od IBM odkoupila značku ThinkPad, ze které následně vybudovala úspěšnou řadu notebooků. S Motorolou má pravděpodobně stejné plány.

„Zisk tak legendární značky, inovativního produktového portfolia a neuvěřitelně talentovaného globálního týmu učiní z Lenova významného hráče na trhu s chytrými telefony,“ nechal se slyšet generální ředitel Lenova Jang Jüan-čching. Sám Page pak v dopise určeném zaměstnancům Motoroly uvedl, že této společnosti se lépe povede pod někým, kdo se jí má možnost naplno věnovat.