Hlavní navigace

Google prozradil termín uvedení Chrome OS

Společnost Google upřesnila termín uvolnění svého vyvíjeného operačního systému Chrome OS a také potvrdila spuštění elektronického obchodu s aplikacemi pro něj.
Martin Noska 3. 6. 2010

Sdílet

Na trhu by se Chrome OS měl konkrétně objevit ve čtvrtém čtvrtletí 2010. Informaci potvrdil Sundar Pichai, viceprezident pro produktový management Googlu (na fotografii), na probíhajícím veletrhu Computex s tím, že tento operační systém bude zatím zaměřován primárně na uživatele laptopů. Původně se uvažovalo o termínu dokončení již ve třetím čtvrtletí, nicméně nyní je zřejmé, že se zájemci dočkají spíše až koncem letošního roku. Nový OS od Googlu by měl konkurovat na přenosných počítačích hlavně Windows 7 od Microsoftu, které tento segment rychle ovládly, ale také dalším operačním systémům.

Pro podporu Chrome OS hodlá Google otevřít webový obchod s aplikacemi s názvem Chrome Web Store, kde si uživatelé budou moci stáhnout aplikace, jež bude možná nainstalovat do nového operačního systému. Jak je tedy vidět, nebude tento systém spoléhat čistě na cloudové aplikace, což by v mnoha případech ani nebylo možné. Tento obchod bude otevřen ve stejný okamžik, kdy bude nový OS dokončen.

Google vyvíjí Chrome dle Pichaie tak, aby byl použitelný na počítačích s touchpady, klávesnicemi a displeji o velikosti 10-12 palců, což znamená primární zaměření na oblast netbooků, které splňují hardwarové specifikace pro získání certifikace Googlu. Původně se s Chrome OS počítalo pro široké spektrum počítačů, což je ovšem krok, který není v budoucnu vyloučen. Nicméně např. pro tablety nebude první verze Chrome OS zjevně příliš vhodná.

Zmíněná certifikace má zaručit, že výrobci hardwaru nabídnou kvalitní zařízení, na kterých bude Chrome OS dobře fungovat a eliminují se tak problémy s kompatibilitou.

Google také počítá s tím, že zprvu omezí kustomizaci např. v oblasti uživatelského rozhraní, kterou plánovali u Chrome OS někteří tchajwanští výrobci laptopů, ale v budoucnu má být tato kustomizace povolena.