Hlavní navigace

Google rozjíždí Knol, konkurenci Wikipedie

25. 7. 2008

Sdílet

Sedm měsíců po té, co společnost Google oznámila informaci o spuštění své vlastní internetové encyklopedie, která má být v některých rysech podobná Wikipedii, začíná tento projekt nabírat na konkrétní podobě. Od tohoto týdne se totiž již mohou autoři přihlašovat na stránkách Knolu, aby tvořili své příspěvky do této nové encyklopedie.

Sedm měsíců po té, co společnost Google oznámila informaci o spuštění své vlastní internetové encyklopedie, která má být v některých rysech podobná Wikipedii, začíná tento projekt nabírat na konkrétní podobě. Od tohoto týdne se totiž již mohou autoři přihlašovat na stránkách Knolu, aby tvořili své příspěvky do této nové encyklopedie.

Na rozdíl od Wikipedie by Knol (jedná se o zkratku od slova knowledge) měl u každého článku zobrazovat jméno autora a ten by tak byl zodpovědný za jeho obsah.

Klíčová idea, která stála za vznikem projektu Knol bylo zviditelnit autory, tvrdí Udi Manber, viceprezident Google, ve svém blogu. Knihy, vědecké statě i novinové články mají vždy své autory, ale web se vyvinul bez standardů pro zdůrazňování autorství, a vládne zde proto často anonymita, která však není zárukou kvality textů, dodává Manber.

Cílem projektu má být nabídnout informace z oblasti vědy, medicíny, geografie, historie, zábavy a mnoha dalších odvětví. Podle představitelů Google obsahuje web obrovské množství informací, ale ne všechny mají stejnou hodnotu. Nicméně miliony lidí mohou ostatním nabídnou užitečné informace a právě cílem Knolu je tyto vědomosti zprostředkovávat.

Samotná společnost Google texty nebude nijak editovat ani hodnotit, zdůrazňuje Manber. Knol bude moci nabídnout i několik různých názorů na jedno téma, takže by měl být zaručený více než jednostranný pohled. Naopak významnou roli budou mít čtenáři, kteří budou moci jednotlivé autory nejen „bodovat“, ale i připisovat poznámky, které autor může přijmout, odmítnout nebo pozměnit. Google tento koncept označuje jako „moderovaná spolupráce“

Kvalitní texty z určité oblasti se díky hodnocení dostanou na preferovanější pozice, čímž se zajistí dosažení dobré úrovně informací. Autoři tím budou mezi sebou vlastně soutěžit, což je pro kvalitu textů důležitý prvek, říká Udi Manber. Navíc pokud bude autor souhlasit, může být v jeho článku umístěna i reklama a jemu připadne podíl ze zisku na ní, což je rozhodně důležitý motivační prvek.

Na rozdíl od Wikipedie tedy Knol bude nabízet autorům zviditelnění a také finanční zisk, což jsou důležité prvky, které dnes Wikipedie postrádá. Na rozdíl od ní však v Knolu půjde v prvé řadě o prodej reklamy tedy i o zisky z ní, takže je jasné, že strategie pak musí být odlišná. Nicméně pro uživatele by existence další volně dostupné komplexní online encyklopedie měla být jen přínosem a je jen otázkou, jak se neanonymní forma publikování v důsledku projeví na kvalitě informací.
Nenechte si ujít:
Google posílil své postavení na trhu s internetovou reklamou

Mapy od Google trnem v oku Pentagonu!

Google zveřejňuje nejhledanější slova v roce 2007

Aktuálně: Google Analytics jsou nyní k dispozici i v češtině

Podle Adama Ostrowa je možné, že Knol může Googlu výrazně zvýšit provoz na jeho serverech, zvlášť pokud by Google integroval články z Knolu jako výsledky vyhledávání.

Pokud chcete sledovat počátky rozvoje nové internetové encyklopedie, máte možnost na adrese: http://knol.google.com

Zdroj: Computerworld.com

 

Autor článku