Hlavní navigace

Google+ se otevírá mladým uživatelům

27. 1. 2012

Sdílet

 Autor: © iQoncept - Fotolia.com
Sociální síť od Googlu mohou nyní používat lidé starší třinácti let. Společnost pro takové uživatele připravila bezpečnostní manuál a slibuje i další opatření.

Až dosud mohl mít svůj profil na sociální síti Google+ každý, kdo dovršil 18 let věku. Samozřejmě jsou známy případy, kdy uživatelé o svém skutečném věku zalhali a minimální věkové omezení tak snadno obešli. Google si byl takové možnosti dobře vědom a zřejmě i proto se rozhodl věkovou hranici výrazně snížit.

Na Google+ se tak nyní může přihlásit každý, komu je 13 let a více. Stejnou hranici používá pro své uživatele i Facebook, který by však v budoucnu chtěl jít ještě dál. Na rozdíl od něj si ale Google pro mladé uživatele připravil několik speciálních bezpečnostních opatření, která jim mají zabránit ve sdílení citlivých dat a zároveň je chránit před cizími lidmi se špatnými úmysly.

Google+ tak například mladého uživatele varuje pokaždé, když se pokusí sdílet nějaký obsah (fotky, videa nebo příspěvky) veřejně místo toho, aby ze seznamu svých kontaktů (kruhů) vybral konkrétní osoby. Kromě toho bude pro dospělé uživatele nemožné své mladší kolegy kontaktovat, pokud nejsou v jejich kruhu, a Google pamatuje také na skupinové video hovory prostřednictvím nástroje Hangouts - mladí uživatelé budou z videokonference nejprve automaticky odhlášeni, pokud do ní vstoupí někdo mimo jejich kruhy, a vzápětí se zase budou moci vrátit.

Je otázkou, jestli budou mít taková opatření na mladší uživatele vůbec nějaký vliv. Stejně tak lze pochybovat i o účinnosti samotné věkové hranice. Vždyť podle posledního průzkumu magazínu Consumer Reports se například na Facebooku pohybuje kolem 7,5 miliónů uživatelům mladších třinácti let, přičemž 5 miliónům z nich nebylo dokonce ještě ani deset let. Google+ svou věkovou hranici přizpůsobil pravidlům v jednotlivých zemích. Například ve Španělsku nebo Jižní Korei tak musí být uživateli alespoň 14 let. V Nizozemsku pak Google+ dokonce nesmí používat uživatelé mladší 16 let.