Hlavní navigace

Google se soudí, údajně věkově diskriminuje zájemce o práci

19. 12. 2016

Sdílet

 Autor: Fotolia © Minerva Studio
Spravedlnost je pomalá, v případě sporu o věkovou diskriminaci od technologického giganta Googlu je to však až ironické.

Americký soudce Beth Labson posoudí případ dvou žadatelů o práci starších 40 let, kteří se svou žádostí o pracovní místo neuspěli. S jedním z nich Google podnikl pohovor čtyřikrát; žaloba byla poprvé podána u federálního soudu v Kalifornském San Jose v dubnu 2015. Samotné posouzení případu proběhne až v listopadu 2018, tedy za necelé dva roky.

V říjnu soud schválil postup žalobců ke změně posuzování případu jakožto „kolektivního jednání“, které umožňuje dalším se k žalobě připojit. Je otevřena všem starším čtyřiceti let, kteří byli u pohovoru na pozici v Googlu na některé konkrétní druhy práce softwarového inženýra a firma je odmítla v období od srpna 2014 do současnosti.

Před samotným soudním jednáním však stojí ještě mnoho práce. Jednotlivé strany v případu se setkali ohledně zaplacení úředníka třetí strany, který by rozhodl o odeslání oznámení o soudním procesu relevantním jednotlivcům. Podle Googlu může sehnání jmen a kontaktních informací zabrat šest až osm týdnů.

Žalobci věří, že ve Spojených státech jsou tisíce lidí oprávněných do procesu vstoupit. Obě strany procesu se však dohadují o tom, jak bude vypadat název oznámení. Žalobci chtějí text „oznámení o příležitosti připojit se ke kolektivní žalobě o podmíněném potvrzení za náhradu újmy.“ Google však protestoval proti použití výrazu „příležitost“ a soud protest uznal.

„Právo přidat se k žalobě není příležitost,“ píše soudce Labson, podle kterého by byl vhodnější název „oznámení o podmíněném potvrzení žaloby prohlašující věkovou diskriminaci,“ případně podobného znění.

Připojit se k takové žalobě je však riskantní: v případě, že prohrají, může na žalobce dopadnou část povinnosti zaplatit soudní výdaje. Google alespoň takový text do oznámení o možnosti přidat se do žaloby požaduje.

webcast

Labson poznamenal, že některé soudy zahrnutí takového znění do oznámení v podobných případech nevyžadovaly, souhlasil však že „to přesněji indikuje, že potenciální žalobci mohou mít zodpovědnost za svůj podíl na nákladech soudního řízení, pokud proces prohrají.“

Ceny mohou zahrnovat kompenzaci soudem navržených odborníků, kompenzaci tlumočníkům a zapisovatelům, ale také jiné služby. Na detailech se stále pracuje a potenciální cena řízení je neznámá. Obě strany se ještě sejdou, aby rozhodly o znění oznámení o kolektivní žalobě, napsal soudce Labson.

Byl pro vás článek přínosný?