Hlavní navigace

Google spustil službu firemních obchodů s aplikacemi

6. 12. 2012

Sdílet

 Autor: © arrow - Fotolia.com
Soukromá úložiště aplikací zatím postrádají některé důležité funkce. Přesto jde o krok správným směrem, který by měl Googlu pomoci přilákat více firemních zákazníků.

Od 4. prosince si mohou firmy vytvořit vlastní obchody s aplikacemi přístupné pouze jejich zaměstnancům, kteří se do nich dostanou přes firemní emailovou adresu. Jediný háček je v tom, že soukromé úložiště aplikací mají k dispozici pouze uživatelé cloudových služeb Google Apps. To na druhou stranu není nijak překvapivé, protože pro Google jde o nejjednodušší způsob, jak kontrolovat přístup do firemních obchodů (jejichž oficiální název zní Google Play Private Channels).

Služba zatím funguje v jakémsi základním modelu. To znamená, že uživatelé mají k dispozici klasické funkce, jako třeba platební nástroje, hodnocení uživatelů nebo zpětnou vazbu. Už však například nemají možnost zpřístupnit nějakou aplikaci pouze určité skupině uživatelů, což lze vzhledem k povaze firemního prostředí označit za vážný nedostatek. V současné době je k dispozici pouze možnost publikování aplikací pro konkrétní země nebo modely zařízení.

Každá firma může provozovat pouze jeden obchod s aplikacemi. Google přitom vůbec nebere v potaz, že společnost používá na Google Apps více účtů s různými doménami. Stejně tak není možné publikovat aplikaci na vnitropodnikovém úložišti a současně i prostřednictvím oficiálního obchodu Google Play. Tato funkcionalita však podle Googlu není dostupná pouze v první verzi služby, takže do budoucna lze očekávat její zařazení. Posledním omezením je přístup do obchodů pouze ze zařízení s operačním systémem Android.

Apple vytvoření vlastních obchodů neumožňuje. Místo toho nabízí program pro distribuci podnikových aplikací k zaměstnancům. Podobná softwarová řešení prodávají také výrobci třetích stran, například společnost Good Technology.