Hlavní navigace

Google spustil službu pro ukládání big dat a jejich následnou analýzu

7. 5. 2015

Sdílet

 Autor: © boscorelli - Fotolia.com
Google spustil betaverzi nové služby s názvem Google Cloud Bigtable, která je určena k ukládání velkých objemů dat. Novou službu budou moci firmy využívat například k ukládání dat získaných ze senzorů různých zařízení a pro jejich pozdější analýzu.

Jak uvedl šéf produktového managementu pro Google Cloud Platform Tom Kershaw, Google Cloud Bigtable „je založen na technologii, kterou Google interně používá již řadu let, takže nejde o úplnou novinku.“ Na Bigtable běží řada klíčových služeb Googlu včetně Google Search, Gmailu a Google Analytics.

Jak dodal Kershaw, technologii mohou využít společnosti podnikající snad ve všech odvětvích - od telekomunikací, přes reklamu až po energetiku.

Do Google Cloud Bigtable mohou zákazníci zapisovat data (a následně je číst) pomocí API určené pro Apache HBase, díky čemuž zákazníci mohou službu snadno propojit se softwarem Hadoop, což je populární opensourcová platforma určená pro zpracování velkých objemů dat.

Google Cloud Bigtable je kompatibilní také s jinými cloudovými službami Googlu jako Google BigQuery či Google Cloud Dataflow.

Cloud22

Nová služba je plně pod kontrolou Googlu, který data zálohuje a stará se o jejich bezpečnost. S tím, jak roste objem dat, Google automaticky poskytuje další prostor k jejich ukládání. Podle Googlu Bigtable využívá již řada velkých firem. Například společnost Sungard na Cloud Bigdata postavila svůj systém, který umí přijímat 2,5 milionu zpráv za sekundu.

Cena Google Cloud Bigtable závisí na řadě faktorů, vyzkoušet si ji však nyní můžete zcela zdarma.