Hlavní navigace

Google Squared: Nový experiment ve vyhledávání se dočkal aktualizace

11. 10. 2009

Sdílet

Ambiciózní projekt Google Squared, který výsledky hledání přináší ve formě strukturované tabulky, se dočkal další aktualizace v kvalitě i množství zobrazovaných informací.

Podle zprávy zveřejněné na oficiálním blogu Googlu aktualizace přináší především větší množství výsledných informací, které jsou navíc seřazeny podle své významnosti a kvality. Nově je také možné třídit a exportovat nalezená data ze Squared do kancelářského nástroje Google Spreadsheet či do souboru CVS.

Nástroj Google Squared zobrazuje výsledky svého hledání jako strukturovanou databázi, v níž jsou data kategorizována a uživatel tak dostává k dispozici i další doplňující informace, související s vyhledávaným termínem.

Pokud tak například do vyhledávače umístěného na adrese www.google.com/squared zadáte slovní spojení 'us presidents', do několika řádků se zobrazí seznam amerických prezidentů doplněný o relevantní fakta, jako jsou jejich data narození, fotografie či krátký popis.

Zprvu bylo v tabulce možné zobrazit maximálně 30 faktů. Po této aktualizaci už to je čtyřikrát tolik, tedy až 120 zobrazovaných faktů. Místo pěti prezidentů a tří doplňujících kategorií se tak například hned zobrazí 20 prezidentů a až šest atributů. Obě tyto části lze pak ještě dále rozšiřovat.

Projekt Google Squared byl spuštěn počátkem letošního června. Od té doby je stále pod patronátem Google Labs, což je jakási technologická laboratoř Googlu. Zabývá se velmi obtížným problémem - shromažďováním vyhledávaných dat z celého internetu a jejich prezentací v užitečné formě. Podle Googlu bude nutné udělat ještě hodně práce, než bude moci Squared opustit experimentální fázi.

„Ve svém experimentálním stádiu je Squared důležitým ukazatelem budoucího směřování ve vyhledávání: pochopení strukturovaných dat z celého webu pro vybudování nového nástroje pro organizaci a prezentaci informací“ píše Google na svém blogu.