Hlavní navigace

Google testuje mapovou aplikaci pro iPhone a iPad

20. 11. 2012

Sdílet

 Autor: © Scanrail - Fotolia.com
Náhrada standardních map od Applu již prochází fází testování u externistů, zařazení do App Store je otázkou času.

Apple odstranil mapy Od Googlu jako výchozí mapovou službu ze všech svých zařízení s iOS verze 6 nebo novější. Když Apple představil vlastní mapovou aplikaci, sklidil posměch a vlnu záporných reakcí. Mapy Applu jsou po celém světě kritizovány za nepřesnost a zastaralost podkladů a příliš jim nepomáhá podpora navigace a ve vybraných jazycích i možnost ovládání i pomocí asistentky Siri. Za nekvalitní mapy se dokonce veřejně omluvil i generální ředitel společnosti na domovské stránce.

Podle webu All Things D distribuoval Google zkušební verzi svých map externím testerům. Součástí aplikace je i podpora navigace, která nebyla v integrované verzi k dispozici a standardně je součástí mobilního OS Android, který vyvíjí právě Google. Podle webové verze deníku The Telegraph byla chybějící navigace hlavním důvodem rozchodu Applu s Googlem.

Všechny aplikace vyvinuté pro iOS musejí být nabízeny přes standardní obchod App Store a musejí projít schvalovacím procesem Applu. Ten může některým aplikacím odmítnout vstup a jedním z důvodů může být i přímá konkurence standardních funkcí systému. V tomto případě ale analytici očekávají, že Apple nebude blokovat zveřejnění Map Google v App Store a zájemci si je tedy budou moci nainstalovat vedle standardních map od Applu. Pokud Google vydá i API, mohly by nové mapy využívat i další aplikace pro iOS, které nyní volají funkce integrovaných map.

S vydáním nové verze iOS bez map od Googlu někteří analytici zvažovali i možnost, že se vyhledávací gigant zaměří výlučně na svou platformu Android a iOS podporovat nebude. S nástupem iOS 6 však došlo k výraznému poklesu používání Map Google, proto mohla společnost svůj postoj přehodnotit. Nyní se zdá, že obě společnosti konkurenční mapy uvítají.

„Zastáváme názor, že Mapy Google jsou nejpřesnější, nejkomplexnější a nejsnáze použitelné mapy na světě. Snažíme se zpřístupnit tento produkt všem zákazníkům, kteří jej chtějí používat, bez ohledu na používané zařízení, prohlížeč nebo operační systém,“ prohlásil mluvčí Googlu. Mapy Google pro iOS tedy mohou přijít ještě do konce tohoto roku.