Hlavní navigace

Google ukončí podporu IE8 k 15. listopadu 2012

16. 9. 2012

Sdílet

 Autor: Scanrail - Fotolia.com
Tento krok nejsilněji pocítí uživatelé systému Windows XP, kteří nemohou upgradovat na verzi 9 ani 10.

Společnost přestane prohlížeč Internet Explorer 8 podporovat ve svých online aplikacích i službách. Uživatelům systému Windows XP, kteří budou chtít využívat aplikace nebo služby ze stáje Googlu, tak nezbude než přejít na jiný prohlížeč.

„Internet Explorer 10 bude spuštěn 26. října 2012. V důsledku toho krátce nato ukončíme podporu pro Internet Explorer 8, konkrétně 15. listopadu 2012,“ objevilo se v pátek na blogu Googlu. „Po tomto datu se uživatelům Google Apps používajícím Internet Explorer 8 začne zobrazovat zpráva s doporučením, aby svůj prohlížeč aktualizovali.“ Google se totiž drží zásady, že podporuje pouze aktuální a předešlou verzi jednotlivých prohlížečů.

Protože IE 8 je poslední verze prohlížeče od Microsoftu, kterou lze nainstalovat do Windows XP, a protože Google již přestal verze IE 6 a 7 podporovat dříve, bude tento krok dělat velké problémy zejména těm uživatelům, kteří nemohou jiný prohlížeč používat z firemních nebo strategických důvodů. Prohlížeče IE 9, který byl uveden v březnu 2011, ani IE 10, který se oficiálně objeví spolu s Windows 8 letos v říjnu, nejde do Windows XP nainstalovat.

Uživatelé IE 8 mohou mít po 15. listopadu problémy s některými funkcemi Google Apps. Ty se pravděpodobně projeví i v dalších službách jako Gmail nebo Kalendář. Nakonec, s tím, jak se budou jednotlivé aplikace Googlu vyvíjet, přestanou v IE 8 fungovat zcela. Jedná se o poměrně významné rozhodnutí, protože IE 8 je stále velmi používaným prohlížečem. V srpnu ho používalo zhruba 25 % brouzdajících, kteří představují téměř polovinu (47 %) všech uživatelů prohlížeče MS Internet Explorer.

Microsoft bude systém Windows XP podporovat do dubna roku 2014, kdy pro něj přestane vydávat bezpečnostní aktualizace. V současnosti však tento systém v internetu využívá 42,5 % všech uživatelů Windows, tedy v podstatě stejně, jako prozatím nejnovější Windows 7.

Google vyřazuje IE 8 ze seznamu podporovaných prohlížečů jako jeden z prvních. MS ho například hodlá podporovat až do roku 2020 (ve verzi pro Windows 7). Pokud tedy budou uživatelé Windows XP chtít používat služby Googlu, budou muset přejít na jiný prohlížeč, který je podporován jak v jejich systému, tak aplikacemi Googlu. V současnosti to jsou Firefox, Chrome a Opera. Ukončení podpory se netýká služeb vyhledávání, které budou v IE 8 fungovat i nadále.