Hlavní navigace

Google ukončuje další služby, mezi nimi i Buzz

16. 10. 2011

Sdílet

 Autor: © Cybrain - Fotolia.com
Společnost Google ohlásila v pátek ukončení provozu některých dalších svých služeb. Mezi nimi je kdysi ambiciózní Buzz.

Jedná se o další vlnu ukončování projektů Googlu a už v minulém měsíci CEO společnosti Larry Page ohlásil, že dojde ke zrušení neprofitabilních služeb. Mezi nimi byl například sociální vyhledávač Aadvard, aplikace Desktop a Pack, služba Fast Flip či Google Maps API for Flash a další. Více viz článek Google mění strategii a ukončuje řadu projektů.

Co se týká zmíněné sociální služby Buzz, tu v loňském roce spouštěl Google s velkými ovacemi jako pokus o svůj vstup do oblasti sociálních sítí. Nicméně její provoz provázela řada afér a chyb z hlediska ochrany soukromí uživatelů, které zdiskreditovaly značku Buzz a vedly i ke stížnostem ze strany Americké federální obchodní komise (U.S. Federal Trade Comission). Výsledkem aféry je mimo jiné to, že Google musí provádět nezávislé audity zaměřené na ochranu osobních údajů uživatelů. Bradley Horowitz, viceprezident pro produkty v Googlu píše, že se jeho společnost z řešení jakým byl Buzz dostatečně poučila a svoje zkušenosti nyní vkládá do nových projektů, jako je sociální síť Google+.

Buzz bude podle Horowitze ukončen v několika týdnech a Google se pak plně soustředí na další rozvoj služby Google+.

Buzz ovšem není jediný projekt, jehož zrušení je naplánováno. K ukončení dojde i u dalších neúspěšných projektů, jako je třeba Code Search, což je služba umožňující prohledávat open-source kódy. Ta bude odstavena v lednu. Google také definitivně skončí provoz dalšího sociálního experimentu, nepříliš úspěšné služby Jaiku, kterou koupil v roce 2007 a jež byla v některých ohledech podobná Twitteru, nikdy si však nezískala masovou podporu.

Google dále ukončuje i univerzitní výzkumný program pro Google Search, který nabízel API (Application Programming Interface) pro přístup k výsledkům vyhledávání pro akademické výzkumníky. Důvod ukončení tohoto projektu není zcela jasný, spíše než o neprofitabilnost by mohlo jít o snahu omezit zkoumání toho, jak vyhledávání Googlu pracuje.