Hlavní navigace

Google uvolnil nové nástroje pro webové vývojáře

13. 8. 2012

Sdílet

 Autor: © borzaya - Fotolia.com
Dvě nové technologie mají ulehčit práci vývojářům a správcům webových stránek.

První nástroj, nazvaný Leak Finder, pomáhá vývojářům s častým problémem spojeným s používáním JavaScriptu, kterým jsou úniky paměti. Na rozdíl od jiných jazyků je sice součástí JavaScriptu funkce automatické správy paměti, která z operační paměti odebírá objekty, na které již delší dobu není odkazováno ostatními objekty programu. Tento proces však často není stoprocentní a některé objekty v operační paměti mohou zůstat.

Leak Finder dokáže tyto dříve neidentifikovatelné objekty rozpoznat a poskytnout potřebné informace webovým vývojářům nebo automatizovanému softwaru pro test aplikací.

Další užitečnou novinkou je knihovna napsaná ve vlastním webovém programovacím jazyku od Googlu, nazvaném Dart. Ten je Googlem prezentován jako lepší alternativa k JavaScriptu pro vytváření složitých webových aplikací.

Autorem knihovny je vývojář Googlu Sam McCall, který jí prý věnoval 20 procent z času, po který se mohou zaměstnanci Googlu věnovat externím projektům. Knihovna dává přístup k aplikačním rozhraním 35 populárních služeb, mezi které patří například sociální síť Google+, Google Kalendář nebo zkracovač URL adres. Google dal také k dispozici několik ukázkových aplikací, díky kterým se mohou vývojáři na jazyk Dart podívat přímo v akci.

Uvolněním dalších nástrojů pokračuje snaha Googlu o podporu používání otevřených webových technologií. Součástí toho je i vytvoření vizualizace, která ukazuje, jak se ekosystém webových standardů rozvíjel během posledních 21 let.