Hlavní navigace

Google uvolnil první verzi programovacího jazyka Go

29. 3. 2012

Sdílet

 Autor: © michelangelus - Fotolia.com
Go 1 nepřináší žádné velké změny. Vývojáři se zaměřili hlavně na jeho stabilitu, kterou chtějí konkurovat již zaběhnutým jazykům.

Google svůj programovací jazyk Go, jehož první verzi si může každý stáhnout na jeho webových stránkách, popisuje jako univerzální jazyk vhodný jak pro vývoj aplikací, tak i pro systémové programování. Hlavní předností jazyka Go je prý jednoduchost jeho používání. Go 1 podporuje binární distribuce dostupné v operačních systémech Linux, FreeBSD, Mac OS X a Windows. Jazyk je navíc plně integrován s cloudovovou platformou Google App Engine.

„Hlavním znakem Go 1 je jeho stabilita. Lidé, kteří v něm budou psát své programy, si mohou být jisti, že tyto programy půjde zkompilovat a spouštět v různých prostředích, a to i za několik let, bez jakýchkoliv změn,“ píše na oficiálním blogu Andrew Gerrand, člen vývojového týmu. Stejnou trvanlivostí si podle něj budou moci být jisti také autoři knih o jazyku Go. Jejich rady budou pro uživatele stejně přínosné dnes i v budoucnosti.

Google usiluje o dlouhodobou kompatibilitu. Gerrand proto upozorňuje, že verze 1 není žádným významným redesignem. Hlavními novinkami jsou tak nové typy pro Unicode znaky a chyby. „Zaměřili jsme se hlavně na odstranění problémů či nesrovnalostí a zlepšení přenositelnosti” říká Gerrand.

Kromě Go se Google snaží prorazit také s webovým programovacím jazykem Dart, který má představovat  alternativu k všudypřítomnému JavaScriptu. Dart řeši některé problémy se škálovatelností a organizací, s kterými si JavaScript neví rady. Inženýři Googlu si navíc v minulosti již mnohokrát stěžovali na zásadní nedostatky JavaScriptu, které se podle nich přirozeným vývojem jen tak nevyřeší. Google proto raději přišel s vlastním projektem. Více se může dočíst v článku Google Dart chce ve webových aplikacích nahradit JavaScript.

Byl pro vás článek přínosný?