Hlavní navigace

Google uvolnil zdrojový kód pro webovou kompresi Zopfli

4. 3. 2013

Sdílet

 Autor: © 4designersart - Fotolia.com
Komprese je asi 100krát pomalejší než konveční metody, ale výsledná velikost je o 5 procent menší.

Google převedl na otevřený zdrojový kód svou knihovnu Zophli, knihovnu pro obecné datové komprese, kterou lze používat pro zrychlení přenosů webových stránek. Kompresní algoritmus Zophli, který se jmenuje po švýcarském chlebu, je ve skutečnosti implementace algoritmu Deflate, který proti jiným technikám dosahuje menších velikostí archivů.


Deflate je bezeztrátový kompresní postup, který se poprvé objevil v archivačním nástroji PKZIP 2, původní patent patřil autorovi pkzipu Phlipu Katzovi a později společnosti Pkware. Dnes je označován za implementovatelný způsobem, který není kryt žádnými patenty. To vedlo k jeho širokému rozšíření.


Lepší komprese vede k lepšímu využití místa, rychlejším přenosům dat a především k menší latenci nahrávání webových stránek. Výrazný přínos se projeví především při mobilním použití, kde hrají roli využití baterie a poplatky za přenos dat.


Cenou za náročnější kompresní techniky a lepší kompresní poměr je časově výrazně náročnější kompresní proces. Na rychlosti se to ale neprojevuje. Zophli je knihovna pouze pro kompresi, k dekompresi lze použít existující software, který je kompatibilní. Patří sem mimo jiné Zip, PNG, gzip a dotazy HTTP.


Výsledek knihovny Zophli je obecně o 3 až 8 procent menší než v případě knihovny Zlib, což je další kompresní knihovna založena na deflačním algoritmu. „Věříme, že Zophli dnes představuje to nejlepší, co je k dispozici v oblasti implementací algoritmů Deflate. Komprese je výrazně – přibližně 100krát – pomalejší, je ale o 5 procent účinnější než zlib. Vzhledem ke svým 3krát větším nárokům na čas procesoru je nejvhodnější pro aplikace, které data komprimují pouze jednou a potom je mnohokrát posílají po síti, což je případ například statických webových stránek,“ říká Lode Vandevenne, softwarový návrhář kompresního týmu Google.

skoleni


Kód je bezplatně dostupný v rámci licence „Apache Licence 2.0“. Jak říká Google, otevření zdrojového kódu umožní provozovatelům webových stránek lépe optimalizovat často navštěvovaný statický obsah a povedete to k o trochu rychlejšímu Internetu pro všechny z nás.