Hlavní navigace

Google váhá, zda do tabletů nasadit Android či Chrome

12. 9. 2010

Sdílet

Podle posledních vyjádření čelních představitelů společnosti nemá Google stále zcela jasno v otázce, který ze svých operačních systémů by chtěl využít pro potřeby budoucích tabletů.

Měl by se na tabletech objevit operační systém Android nebo Chrome? V Googlu se zatím podle všeho nerozhodli, názory uvnitř společnosti se různí. Svým vyjádřením nedávno překvapil například Hugo Barra, ředitel Googlu pro mobilní produkty, podle kterého není v současné době možné pro tento účel využít populárního Androidu. Jeho poslední verze 2.2 (známá také jako Froyo) totiž prý nebyla pro potřeby tabletů optimalizována. Android je nicméně otevřený operační systém a několik výrobců jej už pro své výrobky použilo. Patří mezi ně i Samsung, jehož Galaxy Tab byl k vidění minulý týden na berlínském veletrhu IFA. Galaxy Tab se spoléhá právě na Android 2.2 a na evropském trhu by se měl objevit již v příštím měsíci.

Na Barrovo vyjádření nyní navázal i generální ředitel Eric Schmidt, když během svého hlavního projevu na veletrhu IFA zdůraznil, že společnost disponuje i operačním systémem Chrome, který je taktéž open source a vývojáři jej tak mohou využít pro své tablety. Podle Schmidta je sice nyní OS Chrome primárně určen pro netbooky, nicméně je příliš brzo na to určovat, jakým směrem se bude jeho vývoj ubírat. Společnost se prý v případě Chromu soustředí na spolupráci se svými partnery. Těmi by podle některých informací měli být HTC a Verizon a právě tablety od HTC s OS Chrome by se na americkém trhu měly údajně objevit 26. listopadu. Více se dočtete v článku Google chystá vlastní tablet s OS Chrome.

V tom, zda se Google nakonec rozhodne preferovat Android či OS Chrome, se zcela neshodují ani dva dobře informovaní odborníci. Ken Dulaney, analytik Gartneru, se domnívá, že se Google oficiálně vydá cestou tabletů až s příští verzí Androidu, nazvanou Gingerbread. Chrome podle něj nebude v tabletech hrát větší roli. S Dulaneyho názorem  částečně souhlasí i Rob Enderle z Enderle Group, který však upozorňuje na fakt, že většina Android tabletů nyní využívá starších verzí 1.5 a 1.6. Proto spíše věří operačnímu systému Chrome.