Hlavní navigace

Google vylepšuje bezpečnost Androidu, zašifruje tablety i telefony

9. 4. 2011

Sdílet

Společnosti Google se snaží zlepšit využitelnost tabletů s Androidem v podnicích přidáním administrátorských nástrojů do Google Apps. Jaké funkce nabídne a jak chce zvýšit bezpečnost?

Google vylepšuje bezpečnost Androidu, zašifruje tabletyNástroje pro IT administrátory dokáží šifrovat tablety s operačním systémem Android a vzdáleně uzamknout a resetovat PIN na telefonech s tímto OS.

Mayur Kamat, produktový manažer společnosti Google uvedl na blogu: „Nová verze aplikace Google Apps Device Policy umožňuje zaměstnancům rychle zabezpečit ztracené nebo ukradené zařízení s Androidem 2.2 a výše.“ Na novém webu My Devices je možné zařízení lokalizovat na mapě, prozvonit a resetovat u něj PIN či heslo.

Android 2.2 a se používá v mobilních telefonech, zatímco Android 3.0 je určen pro tablet, jako např. Motorola Xoom.

Administrátoři mohou s využitím API vynutit zásady jako výše uvedené šifrování či reset PINu. Android pro telefony podporuje pouze softwarové šifrování, zatímco Android 3.0 na tabletech by měl podle posledního oznámení společnosti umožnit robustnější šifrování na úrovni hardwaru.

Jak funkce získat?

Tyto funkce budou dostupné podnikovým zákazníkům v Google Apps, které stojí 50 dolarů/uživatele za rok a zahrnují Gmail, Google Docs, Calendar a několik dalších aplikací. Pokud zákazníci chtějí získat všechny nové funkce, potřebují aktualizovat aplikaci Google Apps Device Policy a stáhnout novou aplikaci Google Apps Lookup z Android marketu.

skoleni

Aktuální oznámení Googlu neinformuje o možnosti vymazat všechna data ze zařízení, což mnoho organizací vyžaduje. Podle vyjádření společnosti z října 2010 však zmiňované aplikace umožňují IT vzdáleně smazat všechna data ze ztraceného nebo odcizeného mobilního zařízení a nastavit další bezpečnostní parametry.

Nejen pro Android

Google Apps pro mobilní zařízení obsahují i nástroje pro iPhone, BlackBerry, Windows Mobile a Symbian. Správa více typů zařízení bude klíčová pro všechny mobilní platformy. Ačkoliv podle analytické společnosti Gartner bude do roku 2012 polovinu smartphonů na světě pohánět Android, Googlu nemůže spoléhat pouze na využití vlastní platformy.

Zdroj: IDG News Service, Google, Gartner