Hlavní navigace

Google+, Windows 10 Mobile, Chromecast Audio a další bez budoucnosti

 Autor: ARM
Uplynulý rok znamenal konečnou stanici pro řadu více či méně zajímavých produktů a služeb.
-vt 6. 1. 2020

Sdílet

Skončila dekáda, která nám dala iPad, ultrabook, nositelnou elektroniku, VR a celou škálu zařízení pro chytrou domácnost. Ovšem je za námi také rok 2019, během kterého se do technologického nebe odebralo několik zajímavých produktů či služeb. Pojďme na pár z nich naposledy vzpomenout.

Windows 10 Mobile

V prosinci Microsoft definitivně pohřbil Windows 10 Mobile, když systém přestal zásobovat bezpečnostními patchi. Je to škoda, protože třeba HP Elite x3 nebyl vůbec špatný telefon. A celkově je škoda, jakým způsobem se zhroutily snahy Microsoftu na poli mobilních zařízení.

Microsoft Store Books

Už v létě Microsoft vyklidil také pole digitálního čtiva. Jeho působení na něm bylo krátké a je mu ke cti, že těm několika málo zákazníkům Microsoft Store Books slíbil vrátit peníze za jejich nákupy.

VR vybavení

Pobláznění virtuální realitou v roce 2019 opadlo a například Samsung se v létě rozhodl ukončit podporu Gear VR headsetů na telefonech Galaxy Note 10. Samsung vyklidil pole konkurenci a platforma Gear VR prakticky zašla. Podobně reagoval i Google, který v říjnu oznámil, že Pixel 4 nebude podporovat Daydream View a společnost svůj set přestala prodávat. Sice hodlá nadále vyvíjet VR a AR aplikace a pořád je v prodeji nízkorozpočtová varianta v podobě Google Cardboard, jinak však Google další zájem ve VR hardwaru zjevně nemá.

Explorer Edition Google Glass

Google Glass se ukázaly být dalším zajímavým experimentem, který však ve finále skončil ve slepé uličce. Explorer edici v únoru čeká poslední aktualizace, která uživatele zbaví nutnosti napojení na Google účet, ale zároveň znemožní užívání YouTube či Gmailu. Uvidíme, s čím – a zda vůbec s něčím – Google v oblasti chytrých brýlí přijde v budoucnu.

YouTube Gaming

Porazit Twitch na poli streamování her je prakticky nemožné, přesto se o to YouTube v roce 2015 pokusil, když vydal vlastní aplikaci Gaming. Zábava trvala necelé čtyři roky, v květnu se YouTube aplikaci rozhodl ukončit.

Chromecast Audio

Cast platforma umožňující zrcadlení obsahu na další zařízení je skvělý nápad. Především pro video obsah, na ten čistě zvukový se příliš nechytila. Chromecast Audio tak po čtyřech letech končí, ačkoliv potěšující je alespoň to, že Google přislíbil pokračování jeho softwarové podpory.

Google+

V dubnu Google uzavřel svou sociální síť Google+. Prvotní nadšení rychle vyprchalo a z prostředí se stalo město duchů, nad kterým se definitivně stáhla mračna poté, co se provalil masivní únik uživatelských dat.

To je jen několik projektů, jejichž cesta se skončila v roce 2019. Už teď jsme ale zvědaví, jaké novinky přinese rok 2020. A jak dlouho vytrvají…