Hlavní navigace

Google začne v Gmailu blokovat JavaScript

27. 1. 2017

Sdílet

 Autor: © Piumadaquila - Fotolia.com
Od poloviny února se přílohy s koncovkou .js ocitají v Gmailu na černé listině. Jsou totiž podle Googlu významným zdrojem potíží spojených s distribucí malwaru včetně ransomwaru.

Lidé tak už od 13. února nebudou moci ke svým zprávám elektronické pošty v Gmailu připojovat soubory .JS, -- bez ohledu na to, zda je připojí přímo, nebo prostřednictvím nějakých archivů, jako například.gz, .bz2, .zip nebo .tgz.

Pro případ, kdy je nezbytné takové soubory .js přes elektronickou poštu posílat, budou muset uživatelé využít cloudových úložných služeb – jako třeba Google Drive – a pak sdílet jejich adresu (link).

Soubory typu .js tak doplňují několik desítek „zajkázaných příloh, které už dříve Gmail oznámil. Jde třeba o soubory s přílohou .ade, .adp, .bat, .chm, .cmd, .com, .cpl, .exe, .hta, .ins, .isp, .jar, .jse, .lib, .lnk, .mde, .msc, .msp, .mst, .pif, .scr, .sct, .shb, .sys, .vb, .vbe, .vbs, .vxd, .wsc, .wsf nebo .wsh. Napřrostá většina z nich se rovněž používala pro distribuci malwaru mezi uživatele e-mailu.

Problém s .js se vystupňoval hlavně poté, co soubory JavaScriptu jde přímo spouštět v prostředí Windows prostřednictvím systémové komponenty Windows Script Host (WSH).

JavaScript si oblíbili i šiřitelé ransomwaru – například tvůrci TeslaCrypt nebo Locky hojně využívali pro distribuci tohoto malwaru právě JavaScript a například ransomwarový program RAA byl kompletně vytvořený v JavaScriptu.

Další skriptovací soubory, jako třeba .vbs (VBScript), .vbe (VBScript Encoded), .wsh (Windows Script Host Settings File) and .wsf (Windows Script File) už přitom Gmail už nějakou dobu blokuje.