Hlavní navigace

Google začne vykupovat různé patenty - třeba i od vás

28. 4. 2015

Sdílet

 Autor: © Pavel Ignatov - Fotolia.com
Google oznámil, že ve snaze bojovat s tzv. patentovými trolly umožní nezávislým vynálezcům a podnikatelům jednoduše prodávat jejich patenty pomocí nové platformy. Chce tak zamezit různým spekulantům obohacovat se na nich.

Google bude v rámci nového programu s názvem Patent Purchase Promotion od příštího měsíce po dobu dvou týdnů přijímat nabídky vlastníků patentů na odkoupení patentů a v některých případech je bude přímo vykupovat.

Jak uvedli představitelé Googlu, nový program bude zatím pouze experimentem.  „Běžný obchod s patenty může být bohužel velmi složitý, a to především pro menší účastníky, kteří někdy skončí spoluprací s patentovými trolly,“ uvedl Allen Lo z Googlu s tím, že americký gigant proto plánuje vykupovat patenty sám.

Své nabídky budou moci vlastníci patentů zasílat od osmého do dvaadvacátého května. Americký gigant přislíbil, že je vyhodnotí rychle a bude vlastníky patentů kontaktovat do 26. června. Výplaty by pak měly proběhnout do konce srpna.

Cloud22

Aby byl program co možná nejjednodušší, bude Google přijímat v každém podání pouze jeden patent, přičemž nebude vykupovat rodiny patentů. Program se navíc vztahuje pouze na patenty udělené ve Spojených státech.

Americký gigant si zatím není jistý, jakou částku v rámci programu vyplatí. Záviset to bude samozřejmě na tom, kolik vlastníků patentů se mu ozve a typu patentů, které mu budou chtít lidé prodat. Zakoupené patenty Google použije pro vlastní účely a vyhrazuje si právo je licencovat dalším subjektům.