Hlavní navigace

Google zakázal rozpoznávání obličejů v chytrých brýlích

4. 6. 2013

Sdílet

 Autor: © Google
Podle expertů jde však spíše o symbolický zákaz a do budoucna počítají s jeho zmírněním či přímo zrušením.

Zákaz se vztahuje na všechny aplikace určené pro chytré brýle Google Glass. Společnost chce takto vyvrátit obavy z možného narušení soukromí. Ty jsou přitom na místě zvláště poté, co jedna americká společnost informovala o svém záměru vytvořit komerční službu pro rozpoznávání celebrit a jiných lidí.

Vývojáři na druhou stranu upozorňují, že k nahrávání aplikací do chytrých brýlí není potřeba souhlas Googlu. Někteří z nich jsou proto přesvědčeni, že jde o zákaz čistě symbolický. Vývojáři z Lambda Labs, kteří pracují na vlastní technologii pro rozpoznávání obličejů, pak prostřednictvím Twitteru uvedli, že pro Google Glass je rozpoznávání tváří klíčovou funkcí. Google ji proto podle nich nakonec nahradí něčím jiným nebo prostě zákaz zruší.

Uživatelé chytrých brýlí sice nepotřebují k instalaci aplikací povolení od Googlu, společnost si však vyhrazuje právo mazat na dálku nežádoucí software. Ve výsledku by tak mohla cíleně blokovat služby, které rozpoznávání obličejů umožní. Zde je však opět otázkou, nakolik by byl takový postup efektivní. Provozovatelé mohou své služby jednoduše přesunout na jinou adresu a blokaci tak obejít. Celá situace by připomínala hru kočky s myší.

Toho si však Google musí být dobře vědom. Je proto možné, že se zákazem pouze snaží zalíbit ochráncům lidských práv, kteří na něj mají dlouhodobě spadeno. V současné době je navíc pod velkým tlakem ze strany amerického Kongresu. Přímo Larry Page byl skupinou kongresmanů vyzván k vysvětlení způsobu, jakým chce Google ochránit soukromí lidí, kteří chytré brýle nebudou používat. Do 14. června musí Page přijít s rozumnou odpovědí.

Google již dříve ustoupil od svých plánů na spuštění systému pro rozpoznávání obličejů určeného výhradně pro evropské majitele chytrých telefonů.

Samotným zákazem kontroverzní funkce však problém s ochranou soukromí jen tak nezmizí. Uživatelé brýlí totiž stále mohou natáčet videa a pořizovat fotografie každého, kdo jim padne do zorného pole. Ty pak mohou okamžitě nahrát na internet a zveřejnit na sociálních sítích. Google Glass zkrátka nejsou uzavřeným systémem, naopak, Google sám se nedávno podělil o postup, jak obejít některá omezení.

O vytvoření vlastní technologie pro rozpoznávání obličejů prostřednictvím Google Glass zatím projevily vážný zájem dvě společnosti. Kromě již zmíněné Lambda Labs pracuje na takové aplikaci také společnost Rekognition.

Byl pro vás článek přínosný?