Google zaplatí 391,5 milionů dolarů, aby urovnal spor ohledně toho, jakým způsobem sbíral data svých uživatelů. V přepočtu na koruny jde o víc než devět miliard a jedná se tak o nejvyšší urovnání týkající se ochrany soukromí, do něhož byla zapojena čtyřicítka amerických států.
Školíte své zaměstnance ohledně využití možností AI?
Konkrétně jde o kauzu se sledováním polohy i těch uživatelů, kteří jakékoliv geolokační služby na svých zařízeních vypnuli.
„V souladu s vylepšeními, která jsme v posledních letech učinili, jsme se rozhodli toto vyšetřování, vycházející ze zastaralých podmínek použití, které jsme už dávno změnili, urovnat,“ stojí v oficiálním prohlášení firmy.
Ta přitom minulý měsíc v podobné kauze točící se kolem sběru geolokačních dat souhlasila vyplacením 85 milionů dolarů státu Arizona. Další srovnatelný případ z letošního ledna, do něhož jsou zapojeny čtyři další státy, však zůstává stále otevřený.
Pro Google je povědomí o místě, v němž se uživatel nachází, důležité z hlediska inzerce. Geolokační služby firmě pomáhají každoročně generovat tržby z reklam ve výši 200 miliard dolarů.
„Google roky upřednostňuje svůj zisk před soukromím uživatelů,“ říká jednoznačně oregonská generální prokurátorka Ellen Rosenblumová, která případ vedla. „Jeho praktiky jsou lstivé a podvodné. Zatímco uživatelé měli za to, že informace o poloze mají vypnuté a s nikým je nesdílejí, Google jejich pohyb dál zaznamenával a využíval tyto informace k inzertním účelům.“
Chcete dostávat do mailu týdenní přehled článků z Computerworldu? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů. Newslettery si můžete objednat na této stránce.