Hlavní navigace

Google zkouší integraci hledání se službami Kalendář a Disk

17. 10. 2012

Sdílet

 Autor: © Google
Aktualizovaná verze experimentálního vyhledávače umožní integraci dokumentů z Disku Google a záznamů z Kalendáře.

Nový vyhledávací experiment je pokračováním již dříve započatých snah Googlu o úzkou integraci vyhledávacího enginu s emailovou službou Gmail. Experiment původně zahrnoval pouhé zobrazení výsledků z Gmailu přímo ve výsledcích vyhledávače. Později Google přidal také možnost vyhledávat text a data v přiložených souborech používajících běžné formáty jako jsou PDF, Doc (MS Word) nebo PPT (MS PowerPoint).

Součástí další aktualizace bude kromě integrace s Kalendářem a dokumenty z Disku Google také vylepšený nástroj automatického dokončování pro vyhledávání v obsahu Gmailu.

Pokud byste si chtěli novou verzi vyhledávače vyzkoušet, musíte se nejprve zaregistrovat na webové stránce Search Experiments www.google.com/experimental/gmailfieldtrial, a to i v případě, že se již účastníte testování nového vyhledávače pro Gmail. Nová funkce je zatím dostupná pouze v angličtině a jen pro emailové adresy s koncovkou gmail.com. Nefunguje tedy s účty ze služby Google Apps.

Google všechny případné zájemce předem upozorňuje, že počet míst je omezený, a společnost tak nemusí vyhovět každému. Pokud však budete úspěšní, obdržíte emailovou zprávu informující o aktivaci nové verze. Abyste funkci mohli používat, musíte být přihlášeni ke svému účtu Google pro umožnění přístupu vyhledávače k vašim datům.

Vyhledávací experiment je příkladem integrace, jakou chce Google postupně aplikovat i na další své služby. Společnosti však velmi reálně hrozí, že by takovým chováním mohla narazit u evropských orgánů zabývajících se ochranou spotřebitele. V úterý byl Google například francouzskou Národní komisí pro informační technologie a občanské svobody vyzván, aby změnil způsob, jakým používá uživatelská data napříč různými službami. Komise Googlu dala doporučení, aby zdůrazňoval nutnost souhlasu uživatele s používáním dat a dal uživateli lepší přehled o jejich používání.

Byl pro vás článek přínosný?