Hlavní navigace

Google zrychluje Chrome a integruje do něj Flash

Poslední aktualizace prohlížeče Chrome kromě vyšší rychlosti rozšiřuje podporu HTML5, nabízí synchronizaci nastavení mezi více počítačí či přidává funkci drag and drop.
Martin Noska 6. 5. 2010

Sdílet

Google se v poslední uvolněné beta verzi prohlížeče Chrome zaměřil na další zrychlení JavaScriptu, které označuje za „výrazné“ (v benchmarku SunSpider by mělo jít o nárůst o 30-35 %) a také přidává podporu pro předdefinované preference prohlížeče, které je možné využít na více počítačích pomocí centrálního uživatelského účtu. Lze tak na účet u Googlu uložit nastavení prohlížeče, vzhled nebo vybraný jazyk a pak přihlášením se k tomuto účtu na jakémkoliv jiném počítači s prohlížečem Chrome tato nastavení využívat. To má eliminovat práci s ručním nastavováním browseru a funkce vychází z již existující schopnosti synchronizace záložek pro Chrome mezi více počítači.

Poslední verze Chrome také přidala několik funkcí z vyvíjeného jazyka HTML5, jako je třeba API pro geolokaci, caching aplikací či funkci označovanou jako drag and drop. Poprvé je zde také již integrovaná podpora Flash přehrávače od Adobe. To by mělo přinést nejen lepší uživatelský komfort, ale také zlepšit bezpečnost surfování, říká analytik IDC Al Hilwa. Co se týká dalšího zrychlování prohlížeče, Hilwa v této souvislosti poukazuje na skutečnost, že většinou je rozhodující rychlost sítí a serverů v internetu, takže další zvyšování rychlosti zpracování JavaScriptu je podle něj již diskutabilní.

Google se rozhodl podle svých zástupců pro vývoj vlastního prohlížeče z důvodu neuspokojivé rychlosti konkurenčních browserů Internet Explorer a Firefox a to zejména při využívání webových aplikací a služeb. I když jeho rivalové na rychlosti JavaScriptu od té doby také zapracovali, tah Googlu se ukázal jako úspěšný, neboť Chrome výrazně posiluje svůj podíl na trhu a získává si sympatie stále více uživatelů, zejména těch, co dříve používali Internet Explorer. Podíl Firefoxu od Mozilly pak již delší dobu stagnuje. Více o aktuálních podílech prohlížečů na trhu najdete v článku Chrome opět porazil Firefox v navyšování tržního podílu.

Chrome 5.0.375.29 ve verzi beta je k dispozici pro operační systémy Windows, Linux a Mac.