Hlavní navigace

Google zveřejnil detaily o ambiciózním projektu Ara

17. 4. 2014

Sdílet

 Autor: © Martyn Williams – IDG
Společnost chce docílit toho, aby si modulární telefon mohl každý koupit například v samoobsluze.

Pro potenciálně revoluční smartphone to nebyl zrovna nejlepší začátek.

„Poškodili jsme obrazovku a telefon se spustil jen částečně,“ omlouval se během oficiální prezentace nového projektu Ara jeho šéf Paul Eremenko. Představení vůbec prvního prototypu telefonu pocházejícího z tohoto projektu proběhlo formou webové vývojářské konference.

Ara je ambiciózní myšlenka – základní exoskeleteon, ke kterému lze připojit standardizované moduly a tím tak vytvořit zcela unikátní uživatelský telefon. Vedle základních součástek, jako jsou procesor, obrazovka či baterie, si mohou uživatelé vybírat i ze síťových, multimediálních a dalších modulů. Vše podle chuti a vlastních preferencí.

„Naším cílem je vytvořit hardwarový ekosystém pro chytré telefony, podobně jako softwarový ekosystém, jehož základem je Android,“ řekl Eremenko.

Taková vize dosud na trhu s chytrými telefony chyběla, jen proto však Google úspěch zaručený nemá. Modulární telefony nejsou primárně určené pro majetnější spotřebitele, kteří již vlastní poslední model oblíbené značky smartphonu, ale spíše pro tu většinu uživatelů, kteří stále spoléhají na obyčejné mobilní telefony. Takových je přes 5 miliard.

Google doufá, že prostřednictvím projektu Ara dostane chytré telefony k více lidem, ale současně by rád zvýšil i konkurenci na hardwarovém trhu, snížil čas potřebný na vývoj a výrobu telefonů a usnadnil firmám vstup na trh.

Google se chce postarat pouze o dodávku sad s obrazovkou, baterií, procesorem a bezdrátovým modulem a zbytek nechat na trhu. Spotřebitelé si budou moci přikupovat další součástky podle vlastních požadavků. Moduly budou vyráběny ve standardních velikostech měřených po 20mm úsecích.

Prototyp, který Eremenko použil k představení projektu, byl tvořen exoskeletonem obsahujícím místo pět modulů typu 2x1 (40mm x 20mm) a dva moduly typu 2x2.

Eremenko během konference rovněž nastínil i podobu softwarového vývoje a budoucí rozvoj platformy. Co zůstalo nevyřčeno, byl způsob, jakým chce Google svůj nový projekt zpeněžit. Hlavním cílem bude dosáhnout nízkých nákladů, což Eremenko označil za velkou výzvu. Cílová částka za materiál by se prý měla pohybovat kolem 50 dolarů, což se nemusí nutně shodovat s cenou pro koncové uživatele.

special_kyberutoky

Dalším cílem Googlu je základní sady zpřístupnit co největšímu počtu spotřebitelů. Ideální scénář vypadá podle Eremenka tak, že si lidé sadu budou moci koupit třeba i v místní samoobsluze. Cenu modulů budou určovat jejich výrobci. Google však očekává, že konkurenční boj bude tlačit ceny dolů.