Hlavní navigace

Google zveřejnil finální Android 3.0 SDK

Společnost Google zpřístupnila plný SDK (Software Development Kit) pro mobilní platformu Android 3.0, která nabízí přebudované uživatelské rozhraní pro tablety a více možností připojení.
Petr Šverák 25. 2. 2011

Sdílet

"Jsme potěšeni, že můžeme oznámit, že plná verze SDK pro Android 3.0 je nyní k dispozici pro vývojáře. API jsou konečné a můžete vyvíjet aplikace určené pro tuto novou platformu a publikovat je pomocí služby Android Market," prozradil Xavier Ducrohet, technologický vedoucí Android SDK, v blogovém příspěvku.

Označovaný také jako "Honeycomb," Android 3.0 je speciálně určen pro větší zařízení, zejména pro tablety. Je k dispozici virtuální a "holografický" dpesign uživatelského prostředí, stejně tak nový multitasking. Multitasking v operačním systému Android 3.0 umožňuje uživatelům přístup k seznamu naposledy otevřených aplikací pomocí systémové lišty a uživatelé zde mohou vidět spuštěné programy a přepínat mezi nimi.

Možnosti připojení operačního systému Android 3.0 zahrnují podporu pro Media Picture Transfer Protocol pro synchronizaci mediálních souborů s fotoaparátem nebo desktopovým počítačem, které jsou připojeny přes USB, a to i bez nutnosti aby toto zařízení mělo technologii USB mass-storage. Je podporováno i Bluetooth připojení.

Android 3.0 nabízí přepracovanou softwarovou klávesnici určenou pro rychlé zadávání textu. Klávesy mají jiný tvar a jsou jinak umístěny pro jejich jednodušší využívání. Byly přidány i nové klávesy včetně klávesy Tab pro poskytnutí účinnějšího vkládání textu, vysvětluje společnost Google. Aktualizovaný soubor standardních aplikací obsahuje programy určené pro zařízení s větším displejem.

Pro vývojáře Android 3.0 nabízí nové uživatelské rozhraní frameworku pro aplikace pro tablety, vysoce -výkonnou 2D a 3D grafiku, podporu pro architekturu vícejádrových procesorů a bohaté multimediální funkce a funkce pro připojení, například HTTP live streaming. Mezi funkce, které využijí podnikový vývojáři, patří funkce pro správu zařízení, například správu šifrovaných úložišť, vypršení platnosti hesla a historie.

Google také uvolnil aktualizace pro SDK nástroje a ADT (Android Development Kit) pro Eclipse (10,0.0).

S ADT pluginem nabízí uživatelské prostředí další zlepšení, například nové palety s kategoriemi, náhledy vykreslování a přesnější vykreslování rozložení, aby bylo dobře vidět, jak bude rozložení vypadat na zařízeních. Vylepšení se dočkal také zoom, který nabízí i funkci "fit to view". Vývojáři také mají k dispozici nástroje pro využití grafického enginu Renderscript.