Hlavní navigace

Google zveřejnil modul mod_pagespeed pro Apache

13. 10. 2012

Sdílet

 Autor: © Victoria - Fotolia.com
Společnost Google dokončila po dvou letech práce na novém urychlovacím modulu pro nejrozšířenější webový server Apache, který její vývojáři pojmenovali mod_pagespeed.

Modul je nyní v provozu již u více než 12 tisíc webových serverů. Vývoj do konečného stádia trval dva roky a vývojáři za tu dobu vydali 18 testovacích verzí.

mod_pagespeed je volně dostupný modul pro server Apache. Vedoucí pracovníci odpovědné sekce společnosti Google Joshua Marantz a Ilya Grigorik na blogu sdělili: „Pokud jsou vaše stránky na webu, je pro ně naprosto klíčová rychlost. Pro vývojáře a webmastery by zrychlování nemělo být překážkou. Právě proto jsme se rozhodli přijít v roce 2010 s modulem mod_pagespeed.“

Cloud23

 

mod_pagespeed
Technologie výrazně zrychluje načítání webových stránek a zkracuje tak celkovou dobu čekání uživatele na výsledný obsah. Mezi další přednosti patří snížení latence a nižší zátěž přenosového pásma. Tento modul upravuje server Apache tak, aby využíval osvědčené postupy pro zlepšení výkonu webu. Zaměřuje se na celé stránky i jejich jednotlivé prvky – kaskádové styly CSS, skripty JavaScriptu nebo obrázky – bez nutnosti jakékoli změny stávajícího obsahu nebo průběhu sestavování webových stránek. Tyto osvědčené postupy jsou rozděleny do šesti základních oblastí – optimalizace vyrovnávací paměti a skládání stránek v prohlížečích, optimalizace pro mobilní zařízení a minimalizace vzájemné komunikace mezi klientem a serverem, režie požadavků a objem přenášených dat.

Podle Googlu již mohou tento modul využívat například zákazníci poskytovatelů webového hostingu z nabídky společností GoDaddy nebo DreamHost. „Rozhodli jsme se pracovat s komunitou, abychom mohli mod_pagespeed dále a ještě lépe vylepšovat. To v sobě nese lepší a sofistikovanější optimalizaci a podporu pro ostatní webové servery,“ podotkli Marantz s Grigorikem.

Podle informací Googlu jsou základní filtry obsažené v modulu mod_pagespeed zaměřené zejména na optimalizaci velikosti obsahu takovým způsobem, který se nijak neprojeví ve výsledném vzhledu nebo chování webových stránek. K dispozici jsou i pokročilejší filtry, které může provozovatel webu zapnout volitelně a dosáhnout dalšího zlepšení výkonnosti. Protože je mod_pagespeed nabízen jako open source, může být přizpůsobován různým typům webových stránek a individuálním potřebám uživatelů.