Hlavní navigace

Google zveřejnil open source systém určený k vývoji chytřejších aplikací

11. 11. 2015

Sdílet

 Autor: © kentoh - Fotolia.com
Jednoho dne v ne tak vzdálené budoucnosti by za vás mobilní aplikace mohla zarezervovat stůl v restauraci nebo navrhnout prohlídku památek v novém bydlišti. Toto se již brzy podle analytiků může stát realitou. Pomohl tomu také Google, který oznámil založení open sourcového systému učení pro přístroje.

Systém zvaný TensorFlow je chytřejší, rychlejší a flexibilnější než jakýkoliv původní software pro učení strojů od Googlu.

„Před pár lety jste nemohli s aplikací od Googlu komunikovat přes hluk na ulici. Ani jste po ní nemohli chtít přečíst nápis v ruštině a přeložit ho,“ píše generální ředitel Googlu Sundar Pichai na webové stránce společnosti. „Naše aplikace na to prostě nebyly dost chytré. Zanedlouho na tom však budou daleko, daleko lépe. Díky učení strojů se tyto pokyny významně usnadní.“

TensorFlow by se měl podle Googlu snáze adaptovat novým výzkumům a aplikacím.

„Je to snadno zdokonalitelný učící systém,“ uvedl Pichai. „Může běžet jen na jednom smartphonu, ale také na tisícovkách různých počítačů v data centrech. TensorFlow nyní využíváme pro rozpoznání řeči k chytrým odpovědím v Inboxu nebo k hledání v Google Photos.“

Technologii Googlu nyní mohou využívat také ostatní inženýři a výzkumníci. Google totiž svůj software otevřel veřejnosti.

„Open sourcing umožní všem developerům přístup k učení strojů a tím jejich aplikace zdokonalí,“ tvrdí analytik ZR Research Zeus Kerravala.

Podle analytika Technology Business Research Ezry Gottheila by učení strojů mohlo firmám pomoci také s odhadem, kdy bude docházet k poruchám jejich produktů.

Učení strojů spadá pod širokou oblast umělé inteligence. Ta má umožnit strojům provádět úkony, které tradičně spadají pod lidskou činnost. Mezi také úkony patří například rozhodování nebo překladatelská činnost.

Cloud22

Učení strojů však stojí na vývoji algoritmů schopných sebezdokonalování a předpovědí na základě získaných informací.

Na učení strojů a vývoji umělé inteligence v současnosti pracuje celá řada společností a univerzit. Mezi ty největší patří například IBM, Carnegie Mellon University a Stanford University.