Hlavní navigace

Gramofon Onkyo CP-1050

10. 4. 2015

Sdílet

 Autor: Onkyo
V dnešním digitálním světě se může zdát investice do kvalitního analogového gramofonu jako bláznovství. Ovšem gramofonové desky mají jeden z nejlepších přednesů dynamiky ze všech přístrojů, zvláště pokud vlastníte kvalitní gramofon jako například Onkyo CP-1050.

Již při prvním seznámení uživatel zjistí, že se nejedná o laciný plastový výlisek, ale o pořádný kus nábytku. Váha 8,6 kg zaručuje, že gramofon bude pevně sedět na místě a jen tak jej nic nerozhodí. Za tento solidní základ může celodřevěná konstrukce z MDF desek potažená černou dýhou s kresbou dřeva. Ve výrobním programu firmy je černá barva, se stříbrnými kovovými doplňky, jedinou variantou, ve které se gramofon CP-1050 nabízí. Všechny ostatní HiFi komponenty pak Onkyo vyrábí jak stříbrné, tak černé.

Spodní kryt je vytvořen ze sololitu, stejně jako vrchní deska, která je nabarvená na černo a v přední části je opatřena hliníkovým panelem se čtyřmi tlačítky. Aby gramofon mohl přenést co nejvěrněji kmity jehly, je opatřen ramínkem ve tvaru volného es. Kombinace hliníku a plastu zaručuje lehkou konstrukci. Součástí balení je i magnetodynamická přenoska s výborným přednesem, propojovací kabel s RCA(Cinch) konektory a zemnícím kabelem, a samozřejmě nesmí chybět ani plastový kryt gramofonu v tmavě kouřové barvě.

 

Pohon

O přímý náhon hliníkového talíře se stará krystalem řízený motor. Ten pracuje na komutátorovém principu, kdy cívky motoru nejsou na rotoru, ale okolo něj, a postupným spínáním roztáčí rotor. V angličtině se označuje jako  BrushLess DC Motor. Tento typ motoru již z principu potřebuje elektroniku k rovnoměrnému chodu, což je zde vyřešeno pomocí přesné krystalem řízené jednotky, která zaručuje naprosto přesný chod pro obě nejběžnější rychlosti gramodesek 33 ⅓ a 45 otáček za minutu. Díky naprosto přesnému chodu nepotřebuje gramofon optickou kalibraci jako je tomu u jiných typů řídící elektroniky.

Přímý náhon talíře eliminuje veškeré vibrace a elektromechanické šumy, které by mohly ovlivnit kvalitu zvuku. Roztočení desky po zapnutí motoru je prakticky okamžité, do vteřiny se deska otáčí v nastavených otáčkách.

Přepínání rychlostí a zapnutí nebo vypnutí motoru jsou jedinými elektronickými prvky na gramofonu. Ostatní funkce jako položení přenosky jsou čistě na mechanickém principu, což zaručuje bezporuchovost celého systému.

 

 

Ramínko

Hliníková konstrukce je precizně sestavena. Tvar volného es je osvědčená konstrukce, která dobře kopíruje drážky desky a přitom není tak náchylná na odstředivou sílu, která při přehrávání vzniká. Uživatel samozřejmě má možnost nastavení tlaku na hrot a protitahu. Přiložené závaží dovoluje nastavit tlak od 0 do 4 gramů a protitah od 0 do 3 gramů. Váha samotného ramínka je 10 g a přenosky okolo 5 g, to je nutné mít na paměti při montáži závaží.

Obecně každý gramofon je před zapnutím nutné vyvážit a nastavit tlak a protitah. Vyvážení probíhá s namontovanou přenoskou a při dokonalém vyvážení by ramínko i s přenoskou mělo držet v rovnováze. Pak se jemným pootočením závaží nastaví tlak. Zde je na to závaží připraveno oddělenou stupnicí, takže nastavení zvládne každý uživatel sám i díky českému návodu, kde je princip vyvážení dobře popsán.

Přenoska se na talíř spouští mechanicky pomocí páčky, která uvolní tlumič a ten pomalu spustí hrot přenosky do drážek desky.

Při dojezdu na konec desky nemá gramofon ani ramínko žádné vypínání, takže je jen na uživateli ramínko mechanicky zvednout a vrátit.

 

Zvuk

Zvolená mechanická konstrukce gramofonu je velmi odolná proti přenosu vnějších vlivů do zvukové cesty. Přímý náhon také vůbec neproznívá. O celkovém zvuku gramofonu tedy rozhoduje přenoska a předzesilovač. Přiložená přenoska hraje naprosto skvěle. Krystalicky čistý zvuk je zaručen již při malém tlaku na hrot a dokonce si nechala líbit i vyšší tlak na hrot, aniž by to nějak výrazně změnilo barvu zvuku. Najít dobrý kompromis mezi tlakem a zvukem je však na každém uživateli a na stavu jeho desek.

Jako dostačující předzesilovače dobře poslouží receivery, které mají Phono vstup. Většinou jsou dělané pro MM přenosky s charakteristikou RIAA. Testoval jsem gramofon na dvou receiverech a neslyšel jsem změnu v charakteru zvuku. Možná by jemné niance odhalilo laboratorní měření, ale určitě by rozdíly nebyly velké.

 

Závěr

Gramofon Onkyo CP-1050 je špičkový výrobek pro náročný domácí poslech. Kvalitní konstrukce a vynikající zvuk z něj dělají ideálního společníka pro dlouhé večery. S doporučenou cenou 14.990,- korun (běžná cena v obchodech se však pohybuje o tisícovku níže) se řadí mezi top gramofony, kam rozhodně patří.

special_kyberutoky