Hlavní navigace

Hackerská skupina plánuje vypustit vlastní komunikační satelity

1. 1. 2012

Sdílet

 Autor:
Hackeři údajně chystají vybudování vlastní komunikační sítě, aby tak zaručili svobodu šíření informací a mohli tak bojovat proti cenzuře.

Informaci o tomto plánu přinesla BBC s tím, že myšlenka zazněla na konferenci Chaos Communication Congress v Berlíně. Projekt má už i oficiální název – Hackerspace Global Grid.

Společně s vypuštěním komunikačních satelitů má být vybudována i síť pozemních stanic, které by dokázaly satelity sledovat a komunikovat s nimi. Síť má být kompletně nezávislá na oficiálních komunikačních kanálech a zaručovat tak online svobodu bez jakýchkoliv zásahů vlád a jiných organizací. Jedná se o reakci na některé kontroverzní rozhodnutí vlád, jako je třeba americké SOPA (Stop Online Piracy Act), které je hackery považováno obecně za zásadní ohrožení svobody na internetu.

Zatím není jasné, jak bude projekt konkrétně financován a realizován, protože je zde několik nevyřešených problémů, ale hackerský aktivista Nick Farr úzce spojený s projektem již prozradil, že motivací pro Hackerspace Global Grid není jen samotný cíl vlastní nezávislé infrastruktury, ale i získání znalostí spojených s přípravou projektu, jako je výroba elektroniky, která by dokázala dlouhodobě pracovat ve vesmíru a příprava zařízení, které by mohly satelity vynést.

Farr a jeho následovníci na projektu spolupracují se skupinou Constellation, což je německá výzkumná iniciativa věnující se letectví a kosmonautice. Již v minulosti prý několik nadšenců pomocí balónů bylo schopno dosáhnout vesmírného prostoru, takže samotné vypuštění satelitů na nízkou orbitu by nemělo být až takový problém jako jejich následné sledování a řízení, které obvykle je velmi drahou a náročnou záležitostí.