Hlavní navigace

Hardvardští vědci vytvořili roboty, které samy spolupracují

16. 8. 2014

Sdílet

 Autor: © Michael Rubenstein - Harward University
Vědci z americké Harvardovy univerzity představili roj 1024 malých robotů, které mezi sebou umí spolupracovat bez jakékoli koordinace z centrálního místa.

Vědci z hardvardského Wyssova institutu pro biologicky inspirované technologie představili svou práci tento čtvrtek v časopisu Science. Roboty se v rámci roje samy poskládají do obrazu pěticípé hvězdy, písmen abecedy nebo umí vytvořit i jiné zajímavé obrazce. „Nikdo nikdy před tím nedokázal vytvořit tak velký roj robotů, které spolupracují k dosažení nějakého cíle bez zásahu zvenčí,“ uvedl Michael Rubenstein, který projekt vede. I když je projekt stále v experimentální fázi, výzkumníci již nyní spekulují nad tím, že takovéto roje robotů, které samy spolupracují, by mohly pomáhat například při čištění ropných skvrn v moři či zkoumání povrchů cizích planet.

Vědci se při tvorbě robotů inspirovali přírodními „týmovými hráči“ – včelami, mravenci a termity či hejny ptáků. Ti všichni spolupracují na celé řadě komplikovaných úkolů, i když celé skupině zdánlivě nikdo nevelí. „Krása biologických systémů spočívá v tom, že i když jsou velmi elegantní a jednoduché, v řadě případů dokáží docílit zdánlivě nemožných úkolů,“ říká počítačová specialistka z Hardvardu Radhika Nagpalová. „Podívejte se třeba na mravence, kteří žijí v koloniích o dvaceti milionech jedinců. Tito mravenci jsou slepí, přesto však dokáží spolupracovat při shánění jídla díky vydávání chemických signálů. Týmový duch je vryt hluboko do jejich genetického kódu.“

Aby roboty mohly být obdařeny podobnou „inteligencí“, Dr. Rubenstein a jeho kolegové vyvinuli programovací vzorec, který umožňuje velké skupině robotů, aby její jednotliví členové byli schopni se najít a spolupracovat na úkolu, aniž by museli dostávat detailní instrukce v reálném čase. Výzkumníci použili levné roboty zvané Kilobots vytvořené odborníky z Wyssova institutu a licencované švýcarské robotické společnosti K-Team Corp. Každý robot má v průměru 1,5 cm a je opatřeni malým mikroprocesorem, infračerveným senzorem a vibračním motorem, který jej pohání. Roboty jsou naprogramovány tak, aby zvládaly tři věci: držely se na okraji skupiny, uměly měřit vzdálenost od místa, v němž začaly a udržovaly si svou relativní polohu. Celý proces se spustí do pohybu pomocí jediného pokynu zaslaného infračerveným signálem.

special_kyberutoky

Teoreticky není vůbec omezena velikost robotů, jejich množství, ani složitost úkolů, jež mají provádět. „Roj robotů může automaticky měnit svůj tvar a přizpůsobovat se tak stále novým a novým úkolům,“ řekl Dr. Rubenstein. „Již existující roboty mohou dokonce stavět roboty nové.“