Hlavní navigace

HDMI kabel škálující Full HD na 4K: realita nebo fikce?

 Autor: Techspot.com
Chcete si pořídit drahý HDMI kabel s údajnými extra funkcemi? Možná by vás mohl zaujmout kabel U-Vision od firmy Seiki, který prý dokáže škálovat 1080p obsah do 4K (a 720p na 1080p).
Pavel Kreuziger 20. 3. 2014

Sdílet

Uživatelům prý přitom zařízení za 50 dolarů (něco málo přes tisícovku) nabízí „dramatické zlepšení obrazové kvality“. Jedná se víceméně o standardní HDMI kabel kombinobaný se škálovacím čipem Marseille Networks VTV-1222, který je třeba vložit do USB. Takže kabel ke své funkci zároveň potřebuje i USB port. Seiki uvádí, že kabel nabízí při škálování nejlepší úroveň redukce šumu, obnovování hran a vylepšení detailů, přičemž má obrazovou certifikaci „Technicolor 4K“.

Samozřejmě, že kabel U-Vision nějakým magickým způsobem netransformuje obsah v rozlišení 1080p do pravého Ultra HD. namísto toho původní obsah pouze překonvertuje a přidá trochu zpracování zlepšujícího kvalitu. Všechny 4K televize mají své vlastní „škálovače“, takže obsah v rozlišení 1080p u nich zaplní celý displej. Mnoho jich u tohoto signálu využije také postprocessing, takže výsledek pak nevypadá hrozně. Nicméně to je důvod, proč je tento kabel U-Vision víceméně zbytečný. Dokonce by mohl mít opačný než zamýšlený efekt, neboť pokud je obraz zpracován dvakrát, snižuje to dále obrazovou kvalitu.

Pokud si však z jakéhokoliv důvodu chcete tento HDMI kabel zakoupit, je už k dispozici na internetu, například u Amazonu. HDMI adaptér obsahující škálovací čip pak bude dostupný v průběhu druhého čtvrtletí za prozatím neznámou cenu.

Zdroj: IDG News Service