Hlavní navigace

HDMI versus DisplayPort: Které rozhraní dominuje? - 2. díl

23. 4. 2013

Sdílet

 Autor: pcworld.com
Podívali jsme se na zoubek dvěma nejpoužívanějším rozhraním pro digitální audiovizuální přenosy. Jaké jsou, a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Předchozí díl

Konektory samotné

HDMI konektory mají 19 pinů a je možné setkat se s nimi ve třech nejběžnějších velikostech: typ A (standard), typ C (mini) a typ D (micro). Z těchto tří typů je zdaleka nejobvyklejším typ A. Čtvrtá kategorie HDMI konektorů, typ E, je využívána pro aplikaci v automobilech. Většina HDMI konektorů využívá třecí zámek, což znamená, že je konektor spárován se zdířkou těsným spojením. Někteří výrobci však vyvinuli vlastní uzamykací mechanismy, které mají zabránit tomu, aby se kabel v průběhu používání uvolnil.

DisplayPort konektory mají 20 pinů a jsou k dispozici ve dvou velikostech: DisplayPort a Mini DisplayPort (druhý z nich zvolil Microsoft pro svůj tablet Surface Pro). Je zajímavé, že rozhraní Thunderbolt od Intelu kombinuje funkce Mini DisplayPortu s datovými spojeními PCI Express – to je však téma mimo rozsah tohoto článku. Přestože většina DisplayPortů standardní velikosti disponuje uzamykacím mechanismem, který zabraňuje náhlému odpojení, oficiální specifikace tento prvek nevyžadují.

Mikro konektory HDMI typu D naleznete mimo jiné i na některých smartphonech a tabletech, zatím se však nenašel kromě Microsoftu výrobce, který by umístil Mini DisplayPort na mobilní zařízení. Na druhou stranu uzamykací konektor běžný pro DisplayPort konektory plné velikosti je skvělým prvkem, který se nachází pouze na několika málo kabelech HDMI typu A.

Kabely

Největším problémem standardů pro HDMI kabeláž je ten, že existují celkově čtyři. Vývoj všech byl završen teprve v roce 2010. Mnoho starších kabelů není adekvátně označeno tak, aby byly jasné jejich schopnosti. Používání HDMI kabelu, který není určen přímo ke konkrétnímu úkolu, může způsobit vizuální a zvukové zádrhely, artefakty a problémy se synchronizací zvuku a obrazu. Zde máte detaily oněch čtyř typů HDMI kabelů:

Standardní HDMI kabel: poskytuje dostatečný datový průtok pouze pro video v rozlišení 720p a 1080i.

Standardní HDMI kabel s ethernetem: Má úplně stejný datový průtok, ale navíc ještě přidává podporu pro 100-Mbps ethernet.

Vysokorychlostní (high-speed) HDMI kabel: Má větší datový průtok a dokáže přenášet video s rozlišením 1080p a vyšším (až do 4 096 x 2 160 pixelů, ale při maximální obnovovací frekvenci 24 Hz, což je dostačující pro videa, ale tristní pro hry). Tento typ kabelu zvládá také 3D video.

CS24

Vysokorychlostní (high-speed) HDMI kabel s ethernetem: Podporuje stejná rozlišení jako výše uvedený (včetně 3D funkcionality), a navíc ještě přidává podporu pro 100-Mbps ethernet.

Pokračování

Byl pro vás článek přínosný?