Hlavní navigace

Hewlett-Packard představil superpočítače Apollo

11. 6. 2014

Sdílet

 Autor: © Hewlett-Packard
Společnost vstoupila na trh cenově dostupných superpočítačů s novou rodinou serverů Apollo. Počítače jsou zajímavé zejména díky použité chladicí soustavě. Novinku lze ihned objednat.

HP však není v tomto oboru žádným nováčkem, mnoho stávajících superpočítačů již totiž využívá hardware z produkce Hewlett-Packard. Nyní se však společnost rozhodla představit komplexní řešení pro trh superpočítačů pod vlastní značkou.

Cílovými skupinami uživatelů těchto strojů jsou doposud především státní agentury a vzdělávací instituce. Nové produkty Apollo by však měly trh superpočítačů otevřít i široké škále firemních zákazníků.

HP představil prozatím dva modely z řady Apollo: Apollo 8000 plně chlazený vodou a vzduchem chlazený Apollo 6000. Nejedná se přitom o příslib do budoucna, oba modely je možné ihned objednat. Společnost uvádí, že nové systémy využívají inovativní chladící řešení, které umožní výrazně snížit jejich spotřebu energie a provozní náklady.

Zákazníci by neměli mít z chlazení kapalinou obavy, vodní chlazení výkonnějšího ze strojů je totiž chráněno před úniky chladicí kapaliny a poškozením elektrických součástí. Chystané stroje řady Apollo pak budou vybaveny speciálním kapalným chladivem, které nepředstavuje hrozbu pro elektrické součásti superpočítače ani v případě poškození chladicí soustavy. Tuto kapalinu nyní vyvíjí chemický gigant 3M.

Apollo 8000 je vybaveno dvěma chladicími soustavami, které se vzájemně kombinují. Jednou z nich je Water Wall, která vede vodu po obvodu serverů shora dolů tak, aby protékala mezi jednotlivými servery typu blade v clusteru. Druhá soustava má za úkol chlazení uvnitř jednotlivých serverů blade – mezi jejich součástmi. Soustava se skládá z rozsáhlé sítě měděných trubek, které slouží jako výměníky tepla.

Společnost uvedla, že vodou chlazené systémy přinášejí zjevné výhody: Jsou energeticky úspornější, navíc mohou pracovat bez vnější klimatizace a k tomu jsou výrazně tišší než vzduchové chladící soustavy.

Apollo 8000 díky tomu může být osazeno velkým počtem procesorů rozmístěných blízko sebe. Systém může obsahovat cluster až 144 serverů, z nichž každý je vybaven dvěma procesory Xeon E5 a osmi přepínači přenosové technologie InfiniBand. „Slabší“ Apollo 6000 potom využívá procesory Xeon E3 a 10Gb ethernetové karty FlexibleLOM.