Hlavní navigace

Hewlett-Packard se dělí do dvou separátních firem

7. 10. 2014

Sdílet

 Autor: HP
HP se rozdělí do dvou nástupnických firem - oddělí svou divizi zabývající se vývojem hardwaru pro korporace a poskytováním služeb od té, jež se stará o výrobou počítačů a tiskáren.

Akcionáři HP získají nově podíl v obou firmách. Oddělení je součástí radikálního restruktualizačního plánu, v rámci kterého již byly v uplynulých letech propuštěny desítky tisíc zaměstnanců. Nutno podotknout, že investoři nové zprávy rozdělení firmy uvítali - hodnota akcií stoupla o pět procent.

Hewlett-Packard je nyní ve čtvrtém roce svého pětiletého plánu, který byl zaměřen na přizpůsobení fungování společnosti nové éře mobilních technologií a přesunu služeb na cloud.

Současná šéfka HP Meg Whitmanová se ujme řízení nově oddělené firmy s názvem Hewlett Packard Enterprise, jež se bude zabývat korporátním hardwarem a poskytováním služeb.

Whitmanová navíc zůstane předsedkyní správní rady HP Inc., která od nynějška bude pouze vyrábět počítače a tiskárny. Obě firmy mají podle Whitmanové díky svému oddělení získat „flexibilitu, kterou potřebují k rychlému přizpůsobení se trhu a poptávce zákazníků.“

„Nyní můžeme agresivněji jít za příležitostmi, které vznikají na rychle se měnícím trhu,“ dodala Whitmanová. HP očekává, že oddělení obou firem bude dokončeno na konci finančního roku 2015.

Podle analytiků není stále jasné, jak oddělení pomůže HP konkurovat jiným technologickým společnostem a zda obě divize nakonec nebudou konkurovat samy sobě. „Příjmy obou divizí klesají a řada expertů tak bude pravděpodobně zpochybňovat, zda nezávislost obou divizí může tento trend zvrátit,“ uvedl analytik Arnaud Gagneux ze společnosti CCS Insight.

„Náklady na oddělený marketing a finanční a nákupní oddělení pro tyto dvě entity značně zvýší celkové náklady HP,“ dodal Gagneux. Na druhou stranu analytik společnosti Cantor Fitzgerald Brian White říká, že rozdělení do dvou firem umožní HP jednodušeji prodat jednu z divizí, pokud bude v budoucnu učiněna atraktivní nabídka.

Pravdou je, že rozdělení byznysu HP přichází v době, kdy experti velkým technologickým firmám tento krok doporučují. Jen minulý týden největší aukční portál světa eBay oznámil, že oddělí do samostatné firmy platební platformu PayPal.

skoleni

HP čelí v posledních letech značnému tlaku nejen starých, ale také nových rivalů na trhu s počítači. Například Čínská společnost Lenovo předběhla Hewlett-Packard v roce 2012 a stala se největším prodejcem počítačů na světě.

HP bylo založeno Billem Hewlettem a Davem Packardem v roce 1939 a v současné době má po celém světě přes 300 000 zaměstnanců.