Hlavní navigace

Historie e-mailu – od kosmonautů po současnost

11. 6. 2013

Sdílet

 Autor: © Beboy - Fotolia.com
Ačkoliv elektronickou poštu postupně vytlačují z pozice dominantního elektronického komunikačního kanálu programy pro instant messaging, zejména z obchodní sféry e-maily jen tak nezmizí.

(PR článek)

Podívejme se na to, jak vznikl a jak si ve virtuálním světě stojí dnes.

Budoucnost udává MIT

Massachussets Institute of Technology navštěvují převážně ti, kteří dříve či později přispějí k zásadnímu světovému vývoji. Na univerzitě studovali mimo jiné astronauté Buzz Aldrin, Ronald McNair, někdejší tajemník OSN Kofi Annan, nositelé Nobelových cen a řada dalších, ve svých oborech jedinečných lidí.

V takové koncentraci osobností se ani nelze divit, že zde vznikl prapředek dnešního e-mailu, a to dávno před tím, než někdo tušil cokoliv o internetu – kolem roku 1965. Systém CTSS (CompatibleTime-Sharing System) umožňoval skrze terminály ukládat a sdílet data několika uživatelům najednou.

ARPANET

K tomu, že se z emailu stane brzy „killerapp“, přispěla americká armáda. Síť ARPANET využívaná především americkými vojáky, univerzitami a odborníky ukázala celému světu potenciál elektronické pošty.

Zpráva přes toto rozhraní poprvé prošla v roce 1971, ale významnější příspěvek k vývoji sítě spočíval především v definici protokolů, skrze které data putovala. Celá struktura (včetně vzrůstající dostupnosti) čím dál víc připomínala dnešní připojení k internetu. A právě ARPANET splynul na konci osmdesátých let s dalšími sítěmi a stal se tak kusem mozaiky virtuální globální vesnice.

cyber23

E-mail dnes

Na přelomu tisíciletí se zvyšovala rychlost internetu, budovala infrastruktura, internet rostl a rostl a s ním i význam e-mailu. Ačkoliv elektronické dopisy pomalu ustupují sociálním sítím, pořád se jim jejich význam nedá upřít.

V roce 2012 uživatelé denně v průměru odeslali 144 miliard emailů. Ty se otevíraly skrze 629 milionů klientů. Server radicati.com predikuje, že na konci roku 2016 by se měl jejich počet ještě zdvojnásobit. A kdo se stal v loňském roce největším provozovatelem emailových služeb? Gmail, jehož produkty využívá po celém světě cirka 426 milionů lidí.

Byl pro vás článek přínosný?