Hlavní navigace

Hitachi: SSD v budoucnu zcela nahradí klasické pevné disky

24. 1. 2010

Sdílet

CTO společnosti Hitachi Hu Yoshida je ohledně solid state disků (SSD) optimistický, neboť i přes jejich stále vysokou cenu mají potenciál zcela nahradit klasické pevné disky.

Podle Mooreova zákona se kapacita klasických disků zdvojnásobuje každých 18 měsíců, nicméně poměr ceny a kapacity klesá za stejnou dobu jen o 30 % a rychlost roste ještě značně pomaleji, řekl v interview pro americký Network World Hu Yoshida. Podle něj existují roadmapy pro vývoj HDD na dalších 10-12 let, nicméně jejich nepřekonatelná konstrukční omezení mohou vést k přechodu výrobců na jiné technologie.

Yoshida říká, že klasické pevné disky jsou stále velmi „mechanické“ a není příliš prostor ve zvyšování otáček ploten či pro pohyb hlaviček po povrchu. Podniky proto začínají postupně využívat u úložných systémů náročných na rychlost i SSD menších kapacit, které mohou v kombinaci s magnetickými pevnými disky výrazně zvýšit výkon, neboť jsou zhruba 10-17 x rychlejší, ale také 10-20 x dražší. Podle Yoshidy zatím v nejbližší době není reálné, že by se cenová propast mezi SSD a HDD výrazněji zmenšila, ale pokud by došlo ke skutečnému boomu ve využívání a tím pádem i nárůstu objemu výroby flash čipů, mohly by jejich ceny klesnout natolik, aby SSD disky své mechanické předchůdce zcela nahradily i v pozici primárních úložných systémů.

Jedním z problémů dnešních SSD, o kterém se tolik nehovoří, je omezená životnost na zhruba 100 000 zápisů, poznamenává Yoshida. Nové technologie, jako třeba PcRAM by mohly přinést mnohem větší odolnost a také životnost srovnatelnou s běžnými HDD. Podle něj lze očekávat, že díky rostoucímu množství dat, ale třeba také nárůstu počtu virtuálních strojů, budou na firemní úložné systémy kladeny stále větší nároky, se kterými bude potřeba se vyrovnávat nejen pomocí nových hardwarových technologií, ale např. také softwarovým provisioningem, rozdělováním dat mezi více úložných systémů či sdílenými cache pamětmi.

S vývojem technologií totiž musí růst i rychlost práce s uloženými daty, neboť ani nejvýkonnější servery nemohou podávat špičkové výkony, pokud nemají k dispozici i odpovídajícím způsobem rychlé storage systémy. Tento trend vede Yoshidu k přesvědčení, že technologie magnetických pevných disků bude dříve nebo později opuštěna jako nedostačující a díky omezení výroby pevných disků pak přestane být jejich cena atraktivní, zatímco zájem o SSD bude narůstat.