Hlavní navigace

Hitachi VSP G1000 – Nadvláda enterprise systémů Hitachi pokračuje

26. 5. 2014

Sdílet

 Autor: © senticus - Fotolia.com
Nová vlajková loď Hitachi enterprise diskových systémů se jmenuje VSP G1000 a přináší novou dimenzi budování efektivních datových center.

(PR článek)

Jen pár týdnů po tom, co byl tehdy dosluhující (nikdo netušil, že se blíží ohlášení nástupce) Hitachi diskový systém VSP označen Gartnerem jako nejlepší enterprise roku 2014 a obhájil tak umístění z minulého roku, Hitachi uvedla nástupce tohoto systému. Stalo se tak přesně 23. dubna, 10 let po té Hitachi ohlásila technologii virtualizace externích diskových systémů, která totálně změnila tehdejší zažité přístupy budování datových center a dnes je běžně používanou rutinou. Nová vlajková loď Hitachi enterprise diskových systémů se jmenuje VSP G1000 a opět přináší novou dimenzi budování velmi efektivních datových center v podobě vytváření virtuálních storage mašin.

Tuto novou dimenzi, jejíž základem je právě nový enterprise diskový systém VSP G1000, Hitachi marketingově nazývá Countinuous Cloud Infrastructure (CCI). Technicky vzato se CCI skládá ze tří částí.

První část představuje samotný speciálně vyvinutý VSP G1000 hardware, který je opět založen na osvědčené Hitachi mainframe atchitekruře Hi-Star nové generace. Komu nestačila výkonost dosluhujícího VSP systému 1 000 000 IO/s s celkovou interní propustností 192GB/s, tomu nový enterprise VSP G1000 nabízí nově 3 000 000 IO/s s celkovou interní propustností 896GB/s, dvěma terabajty cache a nižšími nároky na spotřebu a chlazení.

Druhou část tvoří Storage Virtual Operating Systém (SVOS). Jedná se o tenký hypervizor, který je součástí firmware VSP G1000 hardware. Tento hypervizor umožňuje uživatelům definovat tzv. virtuální storage mašiny, podobně jako je tomu v případě serverové virtualizace. Virtuální storage mašiny mají své dedikované HW zdroje (kapacita, cache, porty, CPU), které lze dle potřeby měnit. Tyto virtuální storage mašiny mohou být definovány v rámci jednoho VSP G1000 diskového sytému nebo mohou být rozprostřeny přes aktuálně 2 diskové systémy VSP G1000, v budoucnu přes 4 a více. Tímto postupem lze tedy aktuálně vytvořit dvou nodový aktiv – aktiv storage cluster o výkonnosti 6 000 000 IO/s. Obrovskou výhodou těchto Hitachi virtuálních storage mašin je nezávislost na použitém Hitachi enterprise hardwaru. Odpadá tak problém s migrací dat ze starého diskového systému na nový. Budoucí výměna zastaralého HW diskového systému bude jednoduše provedena online samotným uživatelem formou tzv. Hitachi storage motion operace, transparentně pro připojené servery a aplikace. Operace Hitachi storage motion online přesune Virtuální Storage Mašinu včetně jejích dat a kompletní identity (SN, SCSI rezervace, atd.) na nový HW.

Poslední součástí Hitachi Continous Cloud Infrastruktury je nový nástroj pro správu Hitachi Command Suite verze 8, který přináší funkce pro správu virtálních storage mašin. Uživatelé zde mohou, kromě standardní správy všech diskových systémů Hitachi, provádět rutinní úkony, jako jsou:

  • vytvoření, editace nebo smazání lokální virtuální storage mašiny
  • vytvoření, editace nebo smazání virtuální storage mašiny typu storage cluster (aktuálně 2 nody)
  • přesun virtuálních storage mašin mezi různými diskovými systémy VSP G1000 za účelem optimální rozložení výkonnosti
  • přesun virtuálních storage mašin mezi starým a novým diskovým systémem pro potřeby migrace

Tak jako všechny aktuální diskové systémy Hitachi patří i nový enterprise VSP G1000 do rodiny UNIFIED umožňující kombinovat a jednotně spravovat blokový i souborový přístup. Zatímco bloky jsou v režii samotného diskového systému VSP G1000, pro obsluhu souborů je použit volitelný modul rodiny Hitachi NAS4000, jehož firmware 11.3 byl přizpůsoben právě nové enterprise platformě VSP G1000.

special_kyberutoky

VSP G1000 kromě nového konceptu virtuálních storage mašin přináší vůči svému předchůdci spoustu dalších technických a ekonomických vylepšení. Všechna tato vylepšení spolu s novým licencováním vám spolu s našimi partnery rádi představíme osobně formou krátkého workshopu. Na závěr jsem si nechal příjemnou zprávu pro všechny majitele diskových systémů VSP, kterou je fakt, že migrace z VSP na VSP G1000 je postavena na principu zmíněných virtuálních storage mašin, tzn, je online, bezvýpadková a transparentní pro připojené aplikace a servery.

Autor: Radim Petržela, konzultant, Hitachi Data Systems