Hlavní navigace

Hlaste podezřelé weby, vyzývá uživatele Google

21. 6. 2019

Sdílet

 Autor: Rob Schultz, IDG US
Nové rozšíření pro Chrome umožňuje uživatelům upozorňovat na podezřelé webové stránky.

Google požádal uživatele o pomoc s identifikací podezřelých webových stránek. Využít k tomu mají nové rozšíření prohlížeče, tzv. Suspicious Site Reporter.

Po jeho nainstalování se v horní části prohlížeče zobrazí ikona v podobě vlajky, prostřednictvím které lze označovat podezřelé stránky, které Google následně podrobí dalšímu zkoumání technologií Safe Browsing.

Tu využívají i další prohlížeče, včetně Firefoxu nebo Safari, aby varovaly uživatele před stránkami, na nichž se nachází škodlivý obsah. Systém pak stránky řadí do seznamu, který mohou softwaroví vývojáři integrovat do vlastních aplikací.

V praxi se uživateli, pokoušejícímu se otevřít škodlivou stránku, zobazí upozornění, že může být nebezpečná.

Teď Google vyzývá uživatele, aby na takové stránky aktivně poukazovali sami. Ačkoliv některé informace zobrazené v pop-up okně, které se objeví po kliknutí na ikonu SSR, vypadají samy podezřele.

Jako třeba poukázání na to, že „stránka se nenachází v top 5K navštěvovaných“ nebo že jste „stránku nenavštívili v uplynulých třech měsících“.

Cloud22

Emily Schechter, produktová manažerka pro Chrome, poukázala ještě na další drobné vylepšení, které má uživatele na síti chránit, a to varování, které má uživatele upozornit, když se zdá, že se chystá vstoupit na stránku s matoucím URL.

„Je například snadné zaměnit go0gle.com a google.com. Tohle nové varování funguje na základě porovnávání adres webových stránek, které zrovna chcete navštívit, s těmi, které jste navštívili v nedávné době. Pokud URL vypadá podobně a může vás zmást, varujeme vás,“ uvádí Schechterová.