Hlavní navigace

Hlavním zdrojem elektřiny má být v roce 2050 solární energie

7. 10. 2014

Sdílet

 Autor: © Ig0rZh - Fotolia.com
Vědci oznámili, že slunce může být již za několik desítek let největším zdrojem elektrické energie na světě.

Podle nové zprávy Mezinárodní energetické agentury (IEA) mohou fotovoltaické panely v budoucnu vyrábět až 16 % elektřiny, zatímco solární tepelná energie pokryje 11 % světové poptávky. Solární tepelná energie se vyrobí koncentrací slunečních paprsků k výrobě páry, která následně pohání turbíny.

Podle IEA byly na konci roku 2013 po světě rozmístěny fotovoltaické panely schopné vyrábět 137 miliard wattů elektrické energie. Vědci se upínají na solární energii mimo jiné z toho důvodu, že by tato mohla v příštích čtyřech desetiletích snížit množství emisí CO2 o více než šest miliard tun.

IEA očekává, že cena solární energie na světě v roce 2050 klesne na pouhé čtyři centy za killowatthodinu (kWh). V současné době například ve Spojených státech elektřina stojí domácnosti okolo 13 centů za kilowatthodinu.

Jak podotýká ředitelka IEA Maria van der Hoevenová, cena solárních panelů stále rapidně klesá. „Rychlé snižování cen fotovoltaických modulů a systémů v uplynulých letech otevřelo nové možnosti pro využití solární energie jako hlavního zdroje elektřiny v následujících letech a dekádách,“ uvedla van der Hoevenová. „Technologie je však stále velmi nákladná: téměř všechny náklady je třeba zaplatit předem. Snížení ceny samotného vybavení je proto hlavním předpokladem rozvoje solární energie.“

V poslední době se taktéž objevila řada technologií, které mají zlepšit efektivitu fotovoltaických buněk, jež přeměňují sluneční paprsky na elektřinu.

V současné době je například u křemíkových solárních panelů pouze 20 % efektivnost, což znamená, že 80 % slunečního záření, které dopadne na panel, je ztraceno. Univerzita MIT nedávno publikovala zprávu o novém materiálu, který by měl být mnohem lepší. „Tento materiál by měl absorbovat prakticky všechno světlo, které dopadne na zemský povrch,“ stojí ve studii MIT.

Velkou výhodou nového materiálu je to, že dokáže absorbovat sluneční svit z celé řady úhlů a odolat extrémním teplotám - až do 1000 stupňů Celsia. Další výhodou je pak to, že tento materiál lze vyrobit velmi levně.

Na podobných výzkumech pracuje také například Ohio State University, která v magazínu Nature Communications představila vůbec první solární baterii, jež kombinuje baterii a solární články. Podle Yiyinga Wu z Ohio State kombinace fotovoltaiky a baterie sníží cenu solárních systémů časem až o čtvrtinu.