Hlavní navigace

Hodnota Applu dosáhla bilionu dolarů

 Autor: Apple
Apple překonal historickou metu. Otázka zní, kam dál?
-vt 3. 8. 2018

Sdílet

Apple se stal první společností na světě, jejíž hodnota dosáhla jednoho bilionu dolarů. Výrobce iPhonu tuto metu překonal ve čtvrtek, 2. srpna, kdy se cena jedné akcie dostala na rekordních 207,39 dolarů. V pomyslném souboji gigantů ze Silicon Valley tak má Apple nad Amazonem a Microsoftem v současnosti jednoznačně navrch.

Historie Applu sahá do roku 1976 a garážových let spoluzakladatele společnosti Stevea Jobse, který  ji zapsal jako výrobce osobních počítačů, strmý růst její hodnoty však začal až s výrobou mobilních telefonů. Od uvedení prvního iPhonu v roce 2007 se hodnota akcií Applu zvýšila o 1100 %, přičemž jen v uplynulém roce vyletěla takřka o třetinu.

Vrátíme-li se do roku 1980, kdy se s akciemi společnosti začalo obchodovat, činí nárůst jejich hodnoty od té doby 50 000 %. A ještě jednu statistiku přidejme: v roce 2006 Apple vykazoval při bezmála dvacetimiliardových tržbách zisk ve výši necelých 2 miliard dolarů, loni už to byl při tržbách za 229 miliard zisk 48,4 miliardy, což je výsledek, který z něj udělal nejziskovější americkou společnost.

„K tomuto milníku Apple nastartovala vize Stevea Jobse, ovšem přes něj ho dostal až obchodní důvtip jeho nástupce, Tima Cooka,“ hodnotí Dave Lee, dopisovatel BBC. Úspěch přičítá především dvěma klíčovým faktorům. Svých iPhonů sice Apple prodává méně, vydáním loňské dražší verze však na každém z nich vydělává více. Navíc se firmě podařilo diverzifikovat zdroje příjmů – každé tři měsíce společnost vydělá zhruba 10 miliard dolarů na svých službách, jako je prodej aplikací, cloudový servis či streamování hudby.

Otázka zní, kam dál? Akciové trhy jsou nestálé, éra boomu smartphonů pomalu končí, navíc se na trh prokousává čím dál tím víc sice malých, ale ambiciózních výrobců z Číny, kteří budou chtít urvat část zisku pro sebe. A jakkoliv se může s bilionovou hodnotou Apple zdát jako nezranitelný, jen vzpomeňme na dominanci Microsoftu na poli stolních počítačů v devadesátých letech a následný vývoj. Časy se mění a nejspíš se změní i pro Apple.

„Pozornost je dnes upírána k automobilovému průmyslu, na chytré brýle, služby, cloud, televize,“ vyjmenovává Benedict Evans z investiční společnosti Andreessen Horowitz. „Apple samozřejmě pracuje na projektech pro budoucnost, z nichž některé se stanou tak významnými jako iPhone. Otázka je, které z nich to budou a jak významné ve skutečnosti budou?“

Ať už ale bude budoucnost jakákoliv – a ať už na Apple pohlížíte jakkoliv –, není pochyb o tom, že jeho produkty změnily svět. A teď se zapsaly i do dějin finančních.