Hlavní navigace

Honda plánuje testovat elektrický vůz propojený s tabletem

14. 11. 2012

Sdílet

 Autor: © Pixel Embargo - Fotolia.com
Japonská automobilka Honda oznámila, že nový prototyp kompaktního elektrického vozu bude používat tablet k zobrazování navigace i údajů z palubní desky.

Honda začne s testováním na malém elektrickém vozu během příštího roku. V úterý společnost oznámila, že vůz využívá řidičův tablet pro zobrazení údajů z palubní desky, navigaci a také obrazu z kamer.

Nový „Micro Commuter Prototype“ bude také moci řidičův tablet nabíjet díky solárnímu panelu vestavěnému na střeše. Prototyp je elektrický vůz, do kterého se vejde jen řidič. Může ujet 60 kilometrů maximální rychlostí 80 kilometrů za hodinu. Auto je 2,5 metru dlouhé, 1,25 metru široké a asi 1,4 metru vysoké.

Vozítko je podobné konceptu „Smart INSECT“ od Toyoty, který byl předveden v říjnu na veletrhu Ceatec Electronics v Japonsku. Smart INSECT funguje se smartphony, poskytuje stanici pro bezdrátové nabíjení a používá bezdrátové připojení ke zpřístupnění cloudu Toyty pro auta.

Koncept od Hondy má na palubní desce místo, které je pro tablet přímo určeno. Společnost neprozradila, které tablety budou na začátku testování podporované. Alespoň však prozradila, že testování auta, které má také malinké zadní sedadlo pro malé děti, „potvrdí potenciál vozu pro různá využití včetně podpory každodenní přepravy na krátké vzdálenosti pro rodiny s malými dětmi a pro seniory, pro doručovací služby i pro sdílení vozu.“

Motor, baterie a pohon vozu budou pod podlahou, což společnosti umožní rychlý vývoj různých vzhledů vozidla pro rozdílné typy zákazníků.

Prototyp může být použit také s domácím energetickým systémem, který elektrické auto dokáže nejen efektivně nabít, ale také umožní vůz použít jako baterii pro využití v domácnosti, stačí ho připojit k domácí rozvodné síti.

Společnost prozradila, že její minivozidlo bude zkonstruováno tak, aby odpovídalo standardům pro novou kategorii malých vozidel, na kterých momentálně japonská vláda pracuje. Honda dále sdělila, že nové auto bude splňovat i požadavky evropské kategorie „L7“ pro čtyřkolky. Ta je platná pro vozy, jejichž váha nepřekračuje 400 kilogramů (baterie pro elektrická auta se do této hranice nepočítají) a mají maximální výkon motoru 15 kW.