Hlavní navigace

HP a EMC jednají o možné fúzi

23. 9. 2014

Sdílet

 Autor: © Nmedia - Fotolia.com
Společnost EMC strávila téměř rok diskuzemi o fúzi s Hewlett-Packard a nyní ve světle očekávaného odchodu jejího šéfa Joa Tucciho zvažuje své možnosti.

S informací přišel deník Wall Street Journal. Rozhovory o fúzi skončily nedlouho poté, co se oběma stranám nepodařilo shodnout na finančním vyrovnání a objevily se také obavy, že by akcionáři obchod neschválili. Podle WSJ tak není jasné, zda diskuze bude i nadále pokračovat.

Pokud by spojení s HP prošlo, muselo by jít o „spojení dvou rovných subjektů“ s tím, že Tucci by se ujal křesla předsedy představenstva a šéfka HP Meg Whitmanová by i nadále vedla celou nově vzniklou společnost, napsal WSJ. Fúze EMC a HP by byla tou největší v technologickém odvětví za posledních několik let – kombinovaná tržní kapitalizace obou firem činí téměř 130 miliard dolarů. Z toho důvodu by také celá transakce podléhala schválení regulátorů jak v USA, tak v Evropské unii a v Asii.

Jak dále uvádí WSJ, EMC v minulosti vedlo rozhovory také s Dellem, i když v tomto případě by spojení proběhlo tak, že by Dell v plné míře převzal EMC. „EMC, v souladu se svou dlouhodobou politikou, spekulace nekomentuje,“ uvedla mluvčí společnosti pro WSJ. Dell ani HP se k celé věci nevyjádřily.

EMC při jeho vyjednávání radí banka JP Morgan Chase a dalšími potenciálními kandidáty na fúzi či převzetí jsou údajně Cisco a Oracle. Pro Cisco by integrace služeb EMC do jeho vlastních produktů byla poměrně snadná, jelikož si až na jednu výjimku obě firmy v ničem nekonkurují. U Oraclu pak není jisté, zda by se jeho představenstvu chtělo do další akvizice.

Dříve v tomto roce získal v EMC velký podíl hedgeový fond Elliott Management, který nyní tlačí na vedení společnosti, aby podniklo změny. Elliott Management požaduje například to, aby byla od celé společnosti oddělena divize VMware, jejímž je EMC majoritním vlastníkem. EMC se mimo jiné zabývá zpracováním velkých objemů dat korporací a poskytuje také úložný prostor v cloudu. V uplynulém čtvrtletí EMC oznámilo příjmy ve výši 5,9 miliardy dolarů, což je ve srovnání s tím samým obdobím minulého roku nárůst o pět procent. Po zveřejnění článku ve Wall Street Journal akcie EMC mírně posílily.