Hlavní navigace

HP chystá uvedení Chromebooku

Sdílet

 Autor: © Yuri Arcurs - Fotolia.com
Podle uniklého dokumentu začne společnost HP prodávat Chromebooky během příštího měsíce.

Když se poprvé objevil koncept Chromebooku – notebooku, ve kterém funguje jen prohlížeč, mnoha lidem se taková myšlenka zdála směšná a koncept moc lidí nepřesvědčil. Ale Google se nenechal zastrašit a za svým nápadem si stál. Koncem roku 2010, krátce před zahájením oficiálního prodeje (který začal v polovině roku 2011), rozdal několik modelů Chromebooků CR-48. Na začátku po Chromeboocích byla velká poptávka, ale nadšení brzy pohaslo a prodeje klesly. Po nějaký čas bylo těžké vůbec nějaký Chromebook nalézt.

Google však na svém operačním systému Chrome celou dobu pracoval. Nyní už je podobný spíše „opravdovému“ OS, než pouze webovému prohlížeči. Od výroby se nedaly odradit ani společnosti Acer a Samsung. První Chromebooky, které se na trhu objevily, byly vzhledem ke svým funkcím předražené. Acer však začal vyrábět Chromebook C7, který je v prodeji za 199 dolarů (3 800 korun), což už je cena, která by ke Chromebookům mohla přitáhnout pozornost.

Na rozdíl od tabletů, které jsou určeny spíše ke konzumaci obsahu, Chromebooky slouží spíš k jeho tvoření – hodí se především na psaní, ač svou velikostí a menší klávesnici připomínají spíše netbook, než velký notebook.

Internetový magazín Slashgear.com uveřejnil dokument PDF společnosti HP, který pravděpodobně unikl kvůli chybě v online obchodu společnosti HP. Z něj vyplývá, že bychom se nového Chromebooku od HP mohli dočkat už příští měsíc.

Nové zařízení by mělo mít podle uniklého dokumentu displej s úhlopříčkou 14 palců a rozlišením 1366 x 768 pixelů. Procesor by měl být stejný jako v Aceru S7 – tedy Intel Celeron 867 s taktem 1,1 GHz. Cena by se tedy mohla pohybovat kolem 199 dolarů. Pavillion Chromebook by měl mít podle dokumentu také větší klávesnici, ale video v plném rozlišení HD 1080p na něm přehrát stále nepůjde. Výdrž baterie by měla být kolem čtyř a půl hodin. Více informací by se mělo objevit během následujících týdnů, tedy v době oficiálního uvedení do prodeje.