Hlavní navigace

HP má důvěru v 3D tiskárny, zvýší jejich výrobu

10. 5. 2017

Sdílet

 Autor: HP
Po oznámení prodejních zisků se firma HP rozhodla zaměřit na zvýšení výroby 3D tiskáren, konkrétně své řady Multi Jet Fusion. Očekává, že 3D tiskárny HP budou schopny konkurovat zavedeným technologiím výroby.

Ačkoli HP plánuje některé tiskárny prodávat sama, většinu prodejů mají zajistit přeprodejci, kterých má HP v Evropě a Severní Americe přibližně 30.

„80 % těchto partnerů je pro HP nových,“ řekl během tiskové konference Steven Nigro, prezident 3D tiskárenského byznysu firmy.

Výrobky si potenciální zákazníci mohou vyzkoušet ve více než dvanácti 3D Printing Reference and Experience centrech napříč Evropou a USA, o nichž HP informovala na konferenci RAPID 2017 v Pittsburghu.

HP míří na rozdíl od většiny konkurence trochu odlišným směrem. Místo tvorby rychlých prototypů se průmyslové 3D tiskárny firmy zaměří masovou produkci komponentů; dle vyjádření firmy však pravděpodobně nebudou vyrábět miliony součástek. Výroba bude sahat spíše do řádu stovek, tisíc nebo desítek tisíc komponentů.

Tiskárna pracuje na principu vložení velmi tenké vrstvy prachu (o tloušťce standardního papíru) na tiskovou plochu pomocí ramena, vzhledově podobného skenovacímu ramenu u domácích skenerů. Rameno má v sobě zabudováno 30 tisíc miniaturních trysek, které mohou rozprašovat až 350 milionů kapek spojovacího činidla za sekundu v předem určeném rozložení.

Rameno následně na okrajích objektu rozpráší jiné spojovací činidlo, které způsobí „ostrost“ objektu.

Podle HP budou tyto 3D tiskárny revoluční díky schopnosti vytisknout elektronické díly do vyrobených komponent použitím vodivých materiálů, natisknutých na úrovni voxelů. Voxely jsou podobné pixelům na displejích – jde o miniaturní krychličky, jejichž milionové počty tvoří větší objekt. Jeden voxel je velký 50 mikrometrů.

oblast pro tisk Jet Fusion tiskáren je velká 16x12x16 palců; V této oblasti se nachází 2,4 teravoxelů (bilionů voxelů)

V prvním čtvrtletí 2017 zaznamenalo HP první zisky z prodeje 3D tiskáren, jak řekl generální ředitel HP Dion Wiesler.

HP prodává dva modely své Jet Fusion řady: levnější 3200 series a dražší 4200 series, liší se objemem výroby. 4200 series se začne kupujícím dodávat v říjnu, 3200 bude dostupná už v polovině roku.

Cena Jet Fusion tiskáren začíná na 130 000 dolarech, kompletní systém včetně dalších součástí však může dle Nigroa stát až 200 000 dolarů.

Během tiskové konferenci zatím firma nestanovila množství objednávek ani nezveřejnila konkrétní číslo zisku.

HP nedávno vytvořilo otevřenou platformu, kde jiné společnosti mohou spolupracovat na inovacích materiálů stejně jako na softwaru pro 3D tiskárny HP. Cílem platformy je podle Nigroa redukovat cenu 3D tisku, zvýšit osvojení technologie a vytvořit open source platformu pro certifikované 3D materiály, které s produkty HP fungují.

Cloud22

Síť vývojových partnerů už zahrnuje řadu významných jmen jako BASF nebo Arkema, nově se do platformy přidal německý Henkel, dobře známý i u nás. Vyrábí například lepidla, pro 3D tisk perspektivní.

„Dobře do 3D tisku zapadají, protože lepidla jsou dalším způsobem, jak spojit jednotlivé části dohromady,“ dodává Nigro k výše zmíněným firmám. Řekl rovněž, že o spolupráci na vývoji nových „inkoustů“ projevilo zájem dalších 50 společností.