Hlavní navigace

HP plánuje zrušit v EU 8 000 pracovních pozic

Sdílet

 Autor: © Nmedia - Fotolia.com
V USA plánuje společnost snížit počet pracovních pozic o 9 000, do konce roku 2014 jich chce zrušit celkem 27 000.

Hewllet-Packard plánuje do konce fiskálního roku 2014 snížit počet zaměstnanců o 27 000. V Evropské unii plánuje snížit počet pracovních pozic o 8 000 a v USA o 9 000, řekl zdroj blízký společnosti.

Společnost oznámila snížení pracovních pozic o 8 % v květnu, do konce fiskálního roku 2014 by tím měla ušetřit až tři a půl miliardy dolarů (72 miliard korun). Snížení počtu zaměstnanců by se mělo lišit pro každou zemi. Společnost své propouštěcí plány odmítla komentovat a další informace o tom, kde budou počty zaměstnanců sníženy, nejsou známy.

Propouštění začalo 31. října minulého roku, kdy byl celkový počet zaměstnanců v HP přibližně 350 000. Generální ředitelka společnosti Meg Whitmanová v květnu řekla, že se propuštěním zaměstnanců vylepší dlouhodobé zdraví společnosti. V roce 2007 měla společnost HP 172 000 zaměstnanců, prudký nárůst nastal poté, kdy společnost v roce 2008 koupila firmu EDS. Od té doby počet zaměstnanců v HP neklesl pod 300 000.

Většina úspor z reorganizace bude využita na reinvestování společnosti, řekla minulý měsíc Whitmanová. HP chce zákazníkům zjednodušit nákupní zkušenosti a investovat do marketingových a prodejních nástrojů.

Společnost se snaží klást větší důraz na vyšší marže v podnikové sféře. Pod bývalým generálním ředitelem Leem Apothekerem společnost přemýšlela o prodání nebo vyčlenění divize PC, ale po jmenování Whitmanové generální ředitelkou minulý rok v září byl tento plán zavržen.

Nejvíce vydělávajícím oddělením společnosti je Personal System Group (PSG), které obchoduje s počítačovými a mobilními produkty. V druhém čtvrtletí fiskálního roku 2012 (který skončil 30. dubna) přinesla PSG společnosti 30 % veškerých zisků. Oddělení služeb získalo 28 % z příjmů, skupina pro zpracování obrazu a tisk 19 % a oddělení podnikových serverů, datových úložišť a sítí 17 %.

Firma snaží přinést blíže hardware, software a služby nabídnutím integrovaných balíčků. Akvizice firmy Autonomy za dvanáct miliard dolarů (249 miliard korun) dokazuje, že by se společnost HP stala ráda významným hráčem i na poli softwaru. HP plánuje vložit software Autonomy do celého svého produktového portfolia.